• اندی ویر

  اندی تیلور ویر ، نویسنده و رمان نویس مطرح آمریکایی ، به تاریخ ۱۶ ژوئن ۱۹۷۲ در کالیفرنیا دیده به جهان گشود .

   

  اگر بخواهیم صادق باشیم ، باید بگوییم که بیش از اینکه علاقه مندان به دنیای رمان خوانی ، نام اندی ویر را بشناسند ، نام رمان مطرح او یعنی رمان مریخی را می شناسند .

  این رمان ، یکی از مشهور ترین رمان های یک دهه ی اخیر می باشد که با ساخت فیلمی به همین نام ، توانست اوج موفقیت خود را در دنیای ادب و هنر تثبیت کند .

  رمان مریخی ، نوشته ی اندی ویر ، یکی از پر فروش ترین رمان های آمریکا بوده است و در سال ۲۰۱۵ توسط ریدلی اسکات ، اقتباس شده و از آن فیلمی با همین نام ساخته شده است. او علاوه بر اینکه نویسندگی را به عنوان حرفه ی خود دنبال می کند ، برنامه نویس ماهری نیز می باشد .

  اما بعد اگر بخواهیم کمی در باب زندگی او بیشتر صحبت کنیم ، باید به این امر اشاره کنیم که اندی ویر در کالیفرنیا زاده شد و تنها فرزند خانواده ای بود که پدر آن یک فیزیکدان مطرح و مادرش یک  مهندس برق بود .

  اندی ویر

  زندگی نامه اندی ویر

  زندگی پدر و مادر اندی ویر با فراز و نشیب های بسیاری روبرو بود و در نهایت نیز زمانی که اندی ویر هشت سالش بود ، از یکدیگر جدا شدند و این طلاق فشار روحی بسیاری به اندی ویر وارد کرد. ویر از دوران کودکی در یک تنهایی به خصوص به سر برد. او از دوران کودکی به مطالعه پناه آورد و شروع به مطالعه ی کتاب های کلاسیک از جمله کتاب های آرتور سی کلارک و آیزاک آسیموف کرد .

  زمانی که پانزده سال سن داشت ، شروع به کار با کامپیوتر کرد و به کار برنامه نویسی علاقه مند شد. او در همین رشته نیز تحصیلات خود را ادامه داد. او به مرکز مطالعات کامپیوتر سن دیگو رفت  و در آنجا به برنامه نویسی و مطالعات مربوط به این رشته پرداخت ، اما تحصیلاتش را تمام نکرد و نیمه کاره این مرکز را رها کرد. او پس از آن تصمیم گرفت که برای چندین کمپانی برنامه نویسی بصورت مستقل به فعالیت های رایانه ای بپردازد. از جمله این شرکت ها ، شرکت موبایل آیرون ، بلیزارد و پالم می باشد .

  از جمله کارهای مشهور اندی ویر در زمینه ی برنامه نویسی ، کار بر روی بازی کامپیوتری وارکرافت می باشد. اما بعد آنچه که برای ما و یقینا شما مخاطبان مهم است ، ذکر این نکته است که اندی ویر ، چگونه نویسندگی را شروع کرد و چگونه توانست تبدیل به یکی از مشهور ترین نویسندگان آمریکا و جهان تبدیل شود .

  اندی ویر

  از این رو باید بگوییم که اندی ویر نویسندگی آن هم در سبک علمی تخیلی را در سن بیست سالگی شروع کرد و ابتدا به امر داستان هایش را در وبسایت ها به نشر می رسانده است .

  همچنین اندی ویر در دوره ای از زندگی اش به خلق کامیک های طنزی تحت عنوان ” کیسی و اندی ” می پرداخته است. وی همچنین دیگر مجموعه های کامیک را به نشر رساند و برای سال های متوالی با سایت های مختلف همکاری می کرد. تا اینکه تصمیم گرفت که نخستین رمان خود را به چاپ برساند .

  اما وی نتوانست ناشری برای کارش پیدا کند و مدام در این زمینه شکست را تجربه کرد. وی اما برای مدتی نویسندگی را کنار گذاشت و بعد از آن تصمیم گرفت که نخستین داستان کوتاهش یعنی تخم مرغ را در قالب یک روایت نمایش بر روی شبکه ی مجازی یوتیوب به نشر برساند .

  این ویدیو باعث شد که به یکباره سیل عظیمی از مخاطبان از آن بازدید کنند و این مسئله به شدت او را تشویق به نوشتن کتاب و انتشار آن به صورت عمومی در سایت ها و جذب حمایت مردمی کرد. اما بعد ، از تمام این مسائل گذشته همه ی ما خوب می دانیم که نوشته ای که اندی ویر را معروف کرده است ، رمانی است به نام مریخی . رمان مریخی ، داستانی بسیار جالب دارد. شاید باور کردنی نباشد ، اما نخستین رمان رسمی اندی ویر ، رمان مریخی است .

  اندی ویر

  رمانی که توانست اندی ویر را به مرز شهرت های بی حد برساند. اما بنا به گفته ی خودش ، روزی که ایده ی نوشتن این رمان به ذهنش رسید ، با حجم عظیمی از اطلاعات مواجه بود که باید  برای همه ی آن ها دلیل و استدلال علمی می آورد .

  شاید این نخستین چالش اندی ویر در برابر دیگر نوشته هایش بود. او هر چند که یک نویسنده ی علمی تخیلی بود ، اما مریخی پروژه ای بود که بسیاری از دانشمندان بر روی آن کار کرده بودند و این مسئله حساسیت این نوشته را بسیار می کرد .

  از این رو او مدت بسیاری را صرف تحقیق درباره ی این رمان می کند و سعی می کند که هر آنچه باید در باب مریخ بداند را بیاموزد. او ابتدا به امر قسمت هایی از کتاب را در وبسایت شخصی اش منتشر کرد و سپس به سراغ فروشگاه کیندل آمازون رفت و سعی کرد که به قیمت کمتر از یک دلار یعنی ۹۹ سنت کتابش را به فروش برساند.

  پس از مدتی او دریافت که کتابش در لیست پر فروش ترین کتاب های آمازون قرار گرفته است. از این رو یکی از مدیر برنامه های ادبی که وابسته به یکی از انتشارات بزرگ دنیا بود را ملاقات کرد و ماجرای کتاب را برای او تعریف کرد و این امر باعث شد که انتشارات کرون این کتاب را به چاپ برساند .

  این کتاب ، در فاصله ی کوتاهی تبدیل به یکی از کتاب های پر فروش گردید و در همان دوره بود که ریدلی اسکات این کتاب را مطالعه کرده و به اندی ویر پیشنهاد اقتباس از آن کتاب را می دهد . سر انجام این کتاب را کارگردانی کارگردان مطرح هالیوود و بازی اسطوره ی هالیوود ” مت دیمون ” تبدیل به یکی از پر فروش ترین فیلم ها و شاهکارهای سینمای جهان می شود .

  اندی ویر

  اندی ویر در سال ۲۰۱۵ ، اعلام کرد که مشغول نوشتن کتاب دیگری به نام ژک است . او به این امر اشاره می کند که این کتاب ، در باب موجودات بیگانه می باشد و بحث هایی چون تله پاتی را در میان می آورد . او همچنان ، یکی از بزرگترین نویسنده های داستان علمی تخیلی در آمریکا و در جهان محسوب می شود. ویر هم اکنون در کالیفرنیا زندگی می کند و در یک خانه ی اجاره ای دو خوابه روزگارش را می گذارند .

  او همچنان از پرواز می ترسد و به همین دلیل هیچگاه به محل ساخت فیلم مریخی در بوداپست نرفت و آن را از نزدیک مشاهده نکرد. در سال ۲۰۱۵ وی به کمک یک روان درمانگر توانست این ترس را از بین ببرد و به سن دیگو پرواز کند تا از یک پروژه ی کاری خود بازدید کند . ویر تفکرات لیبرال دارد و در این مورد نیز نوشته هایی شخصی را به ثمر رسانده است.

  اندی ویر

  آثار اندی ویر

  • مریخی
  • آرتمیس

  اندی ویر

  مروری بر آثار اندی ویر

  اندی ویر یکی از معدود نویسندگان موفق در سبک علمی تخیلی است . او قلمی روان دارد و توانسته است تا به امروز طرفداران بسیاری را جذب کارهای خود کند. در ادامه بخش هایی از رمان مریخی را با هم مطالعه می کنیم :

  • روزم را با مقداری «هیچ چایی» شروع کردم. درست کردن «هیچ چایی» خیلی آسان است. ابتدا مقداری آب داغ تهیه کنید، سپس هیچی اضافه نکنید.
  • به فنا رفتم. البته کلی با خودم فکر کردم و به این نتیجه رسیدم. به فنا. شش روز از دو ماهی که قرار بود بزرگ‌ترین دو ماه عمرم باشد گذشت و بعد همه چیز کابوس شد. حتی خبر ندارم کسی این‌ها را می‌خواند یا نه؛ ولی خوب لابد بالاخره کسی پیدایشان می‌کند. شاید مثلاً صد سال دیگر.
  • محض اطلاع… من در سول ششم نمردم. قطعاً مابقی خدمه خیال کردند من مردم و نمی‌توانم هم سرزنش شان کنم. شاید یک روز عزای ملی برای من اعلام کنند و توی صفحهٔ ویکی‌پدیای من هم بنویسد «مارک واتنی تنها انسانی است که بر سطح سیارهٔ مریخ مرده.» نمی‌شود هم گفت حرف شان غلط است. چون قطعاً این‌جا می‌میرم. فقط آن طور که بقیه خیال می‌کنند در سول ششم نمرده‌ام.

  اندی ویر

   

  سوالات متداول

   

  ۱- اندی ویر کیست ؟

  اندی تیلور ویر ، نویسنده و رمان نویس مطرح آمریکایی ، به تاریخ ۱۶ ژوئن ۱۹۷۲ در کالیفرنیا دیده به جهان گشود .

  ۲- معرو فترین اثر اندی ویر چیست ؟

  اگر بخواهیم صادق باشیم ، باید بگوییم که بیش از اینکه علاقه مندان به دنیای رمان خوانی ، نام اندی ویر را بشناسند ، نام رمان مطرح او یعنی رمان مریخی را می شناسند .

  ۳- آثار مطرح اندی ویر را نام ببرید ؟

  مریخی

  آرتمیس

  ۴- سبک نگارش اندی ویر چیست ؟

  اندی ویر یکی از معدود نویسندگان موفق در سبک علمی تخیلی است .

  ۵- بزرگترین مشکل اندی ویر در زندگی چیست ؟

  از پرواز می ترسد و به همین دلیل هیچگاه به محل ساخت فیلم مریخی در بوداپست نرفت و آن را از نزدیک مشاهده نکرد. در سال ۲۰۱۵ وی به کمک یک روان درمانگر توانست این ترس را از بین ببرد و به سن دیگو پرواز کند تا از یک پروژه ی کاری خود بازدید کند .

   

   

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *