هرتا مولر

مروری بر زندگینامه هرتا مولر ، به همراه لیست آثار و شرحی بر افکار و اندیشه هایش

 • هرتا مولر

  هر تا مولر نویسنده ، شاعر ، منتقد ادبی و پژوهشگر حوزه ی ادبیات داستانی ، به تاریخ ۱۷ اوت ۱۹۵۳ در آلمان زاده شد .

  هرتا مولر یکی از مشهور ترین نویسندگان آلمان و ازموفق ترین بانوان نویسنده در جهان است .

  او توانسته است جایزه ی ادبی نوبل را در سال ۲۰۰۹ از آن خود کند. همانطور که گفتیم مولر در یک روستای آلمانی زبان و آن هم در غرب رومانی دیده به جهان گشود .

  خانواده ی او شرایط سختی را در آلمان می گذراندند چرا که از اقلیت آلمانی کشور رومانی بودند. پس از جنگ جهانی دوم ، مادر هرتا مولر توسط نیروهای نظامی شوروی سابق به اردوگاه کار اجباری فرستاده شد .

  اما بعد پدر بزرگ هرتا مولر هم که مردی ثروتمند بود و دارایی بسیاری داشت و در تجارت نیز نام و نشان بسیاری داشت ، توسط دولت دستگیر شد و تمام دارایی های او به نفع دولت ضبط شد و اموالش مسکوت ماند .

  هرتا مولر

  زندگینامه هرتا مولر

  اما بعد در باب پدر هرتا مولر گفته اند که در جنگ جهانی دوم یکی از اعضای گروه اس اس وافن بوده است و در دوره ای که کمونیست ها حکومت می کرده اند ، از طریق رانندگی با کامیون و باربری امرار معاش می کرده است .

  هرتا مولر در دهه ی ۱۹۷۰ بسیار تحت فشار نیروهای پلیس مخفی قرار می گیرد. او هیچ همکاری با پلیسان مخفی در لو دادن سیاسیون و مخالفین دولت نمی کرده و همین امر باعث شد که وی شغل معلمی را که به آن علاقه ی بسیار هم داشت ، رها کند  . البته باید گفت که او به خواسته ی خودش این را رها نکرده است بلکه از او دولت می گیرد و مجبورش می کند که آوارگی را برای مدتی تحمل کند .

  اما او زنی نبود که با این بادها بلرزد . از این رو تصمیم گرفت که در یک کارخانه  صنعتی ترجمه را آغاز کند و بعنوان یک مترجم به زندگی و امرار معاش بپردازد. اما این امر تازه اول کار او بود . او پس از مدتی از رومانی اخراج شد چرا که حاضر نشده بود با پلیس مخفی همکاری کند و هیچ گاه به خود این خیانت را نخریده بود که آنان که تفکری خلاف رژیم مستبد دارند را لو بدهد .

  هرتا مولر

  هرتا مولر ایستادگی کرد و در نهایت نیز از رومانی اخراج شد. اما بعد ، وقتی که مجموعه داستان های کوتاهش در برای اولین بار به زبان آلمانی چاپ شد ، در رومانی سانسور شد و پس از مدتی نیز کتاب هایش از رومانی جمع شد .

  آن زمان خود این امر را روایت می کند که کار بسیاری از پخش کنندگان کتاب این شده بود که لای دیگر کالاها این کتاب را به رومانی می بردند که مقدمات چاپ آن ها بصورت مخفیانه در رومانی فراهم شود و بعد ها بین مردم پخش شود .

  هرتا مولر

  اما بعد سال ۱۹۸۷ برای او سال مهمی بود . او که دانش آموخته ی زبان و ادبیات آلمانی بود و از سوی دیگر نیز در ادبیات رومانی تحصیلات تکمیلی را به ثمر رسانده بود ، قصد می کند که به آلمان مهاجرت کند .

  هرتا مولر در آلمان روزگار بسیار عالی ای را می گذارند. او نوشتن را ادامه میدهد و در کنار نوشتن به تدریس در دانشگاه می پردازد و از سال ۱۹۹۷ نیز شروع به فعالیت های علمی می کند و عضو آکادمی زبان آلمان می شود .

  هرتا مولر

  اما بعد بزرگترین اتفاق زندگی او در سال ۲۰۰۹ رخ داد . زمانی که او توانست برنده ی جایزه ی ادبی نوبل شود .

  در سال ۲۰۰۹ کمیته ی سیاست گذاری نوبل و یا همان آکادمی سوئد اعلام می کند که نوبل ادبیات به هرتا مولر تعلق می‌گیرد، کسی که با تمرکز بر شعر و نثر ساده دورنمای زندگی کسانی را که زندگی‌شان مصادره شده به تصویر کشیده‌ است .

  یکی از نکات جالب در اعلام خبر برنده شدن نوبل توسط هرتا مولر ، بحث همزمان شدن ان با فروپاشی دیوار برلین بود که برای رسانه های آلمانی بسیار خبری مثبت بود. روزنامه ی وست دویچه در باب این اتفاق مهم  می نویسد : “باید به ارزش سیاسی این جایزه هم پی برد، چون هرتا مولر یک نویسنده سیاسی است .

  هرتا مولر

  هرتا مولر با نوشتن تجربیاتش از زندگی در نظام دیکتاتوری، حسرت برای آزادیرا به موضوعات زندگی تبدیل کرده و با این کار راه هاینریش بل و گونتر گراس را ادامه می‌دهد ” .

  مولر در این مراسم از روزهای سخت کار نویسندگی خود میگوید و حتی بر این امر اشاره می کند که برای نوشتن کتاب اولش مجبور بوده است که با ویراستار کتاب در جنگل های دور افتاده قرار بگذارد چرا که پلیس مخفی کشور را در یک خفقان گرفته بوده است .  ” .

  در این مراسم سخنگوی هیئت داوران نوبل از مولر دفاع می کند و او را زنی صاحب نوشته هایی قابل دفاع و صاحب ارزش برای مبارزه خطاب می کند . مولر هم اکنون استاد دانشگاه است و بر روی کتاب ها و نوشته هایش تمرکز دارد .

  هرتا مولر

  آثار هرتا مولر

  • زمین‌های پست (ته دره)، ۱۹۸۲ (ترجمه مهرداد وثوقی، انتشارات مروارید، ۱۳۹۲)
  • گذرنامه، ۱۹۸۶ (ترجمه مهرداد وثوقی، انتشارات مروارید، ۱۳۹۰)
  • سرزمین گوجه‌های سبز، ۱۹۹۴ (ترجمه غلامحسین میرزا صالح، انتشارات مازیار)
  • قرار ملاقات، ۱۹۹۷ (ترجمه مهرداد وثوقی، انتشارات مروارید، ۱۳۹۱)( ترجمه آهنگ حقانی، انتشارات هیرمند، ۱۳۹۳)
  • زمین پست، ۲۰۱۲ (ترجمه رباب محب، انتشارات بوتیمار، ۱۳۹۲)
  • گرسنگی و ابریشم ۲۰۰۹(ترجمه رباب محب، انتشارات بوتیمار، ۱۳۹۲)
  • آونگ نفس، ۲۰۰۹

  هرتا مولر

  مروری بر آثار و اندیشه های هرتا مولر

  • این مطلب که چرا عشق همانند گربه ای پنجه کشان بیرون آمده و به مرور زمان کم‌کم همانند یک موش نیم خورده از بین می‌رود، یک راز واقعی است.
  • برای پیاده‌روی بیرون می‌روی و دنیا آغوشش را برویت باز می‌کند؛ و قبل از آنکه حتی پاهایت را به شکل مناسبی دراز کنی، بسته می‌شود. اینجا و آنجا فقط ترق وتروق فانوس است؛ و نام آن را زندگی کردن می‌گذارند. به اندازه زحمت کفش پوشیدن هم ارزش ندارد .
  • به سادگی می‌خواستم به جایی بروم که ندانند چه کسی هستم .
  • چنان عمیقاً و برای مدت طولانی خودم رامقید به سکوت کرده بودم که هرگز نمی‌توانم از کلمات استفاده کنم. وقتی صحبت می‌کنم، خودم را بنوعی دیگر مقید می‌کنم.
  • کلمات از بیرون آمده و مرا در برمی گرفتند، من دزد خودم بودم.
  • دنیا سالن مد نیست.

  هرتا مولر

  • افراد زیادی فکر می‌کنند بستن چمدان چیزی مانند آواز خواندن یا نماز است که با تمرین یادمی‌گیرید.
  • نمی‌دانم نمی‌توانم بخوابم بخاطر اینکه تلاش می‌کنم اشیا را بیاد بیاورم، یا تلاش می‌کنم آنها را بیاد بیاورم بخاطر اینکه نمی‌توانم بخوابم.
  • می‌توانید به همه چیز فکر کنید. اما مطمئناً نمی‌توانید همه آنها را درک کنید.
  • قانون ناگفته‌ای است که شما هرگز نباید شروع به گریه کنید حتی اگر دلایل زیادی برای اینکار داشته باشید.
  • انسانهای نیم رنج کشیده واقعاً نه مذکر هستند، نه مؤنث، بلکه بدون جنس هستند، مثل اشیا .
  • خستگی صبر ترس است. ترس نمی‌خواهد مبالغه کند .
  • داخل کمپ شکل ما مفرد است .
  • غریبه بودن سخت است، اما زمانی که تا این حد به طور غیرممکنی نزدیک هستید، غریبه بودن غیرقابل تحمل است.
  • در میان حاضران آدم‌های سیگاری غایبی هستند دائم در حال دود کردن، و غیر سیگاری‌هایی که دود نمی‌کنند و همیشه در خوابند، الکلی‌ها، به قول ما روستایی‌ها، در زیر میز چند شیشه دارند، و غیر سیگاری‌ها و غیر الکلی‌ها کودنند، یا به قول ما روستایی‌های محترم و نجیب، آنها فقط تظاهر به گوش دادن می‌کنند، اما در واقع دارند به چیزهای دیگری فکر می‌کنند، حال اگر اصلاً فکر هم بکنند.

  هرتا مولر

  سوالات متداول در خصوص زندگینامه هرتا مولر

  ۱- هرتا مولر کیست ؟

  هر تا مولر نویسنده ، شاعر ، منتقد ادبی و پژوهشگر حوزه ی ادبیات داستانی ، به تاریخ ۱۷ اوت ۱۹۵۳ در آلمان زاده شد .

  ۲- مهمترین آثار هرتا مولر را نام ببرید ؟

  مهمترین آثار هرتا مولر عبارتند از

  • زمین‌های پست (ته دره)، ۱۹۸۲ (ترجمه مهرداد وثوقی، انتشارات مروارید، ۱۳۹۲)
  • گذرنامه، ۱۹۸۶ (ترجمه مهرداد وثوقی، انتشارات مروارید، ۱۳۹۰)
  • سرزمین گوجه‌های سبز، ۱۹۹۴ (ترجمه غلامحسین میرزا صالح، انتشارات مازیار)

  هرتا مولر

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.