مو یان
 • مو یان

  گوآن مویه مشهور به مو یان ، نویسنده ی مشهور چینی و برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات ، به تاریخ ۱۷ فوریه ی سال ۱۹۵۵ در چین زاده شد .

  هر چند که نام او در شناسامه گوآن مویه می باشد ، اما وی با نام مو یان کتاب هایش را نگارش می کند و تخلص ادبی اش مو یان می باشد .

  مو یان نویسنده ی بسیاری از رمان های موفق و داستان های کوتاه مشهور در جهان است و عمده شهرت او به سبب نوشتن داستان هایی است که در سبک رئالیسم واقعیت زندگی مردم را به تاریخ و بسیاری از مطالب دیگر ارجاع میدهد .

  دونالد موریسون در مجله ی تایم او را یکی از مشهور ترین نویسندگان چینی و صدای خاموش چینی ها خطاب کرده است و جیم لیچ ، او را پاسخی چینی به فرانتس کافکا می داند .

  مو یان

  زندگینامه مو یان

  مو یان ، در جامعه ی غرب شناخته شده تر از کشور خودش می باشد و همه او را به نوشتن کتاب ذرت سرخ می شناسند که در سال ۱۹۸۷ منتشر شد .

  این کتاب که ابتدا به صورت ترجمه شده درغرب منتشر شد ، با اقبال بسیاری مواجه شد اما زمانی که از آن یک فیلم اقتباس شد ، این نویسنده را به اوج شهرت رسانید و کتابش را یکی از کتب پر فروش بازار های جهانی تبدیل کرد .

  در سال ۲۰۱۲ مو یان برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات می شود. در توصیف انتخاب او بعنوان برنده ی نوبل ادبیات آمده است که او نویسنده ای است که با رئالیسمی خیره کننده قصه‌ های مردمی و تاریخ را با زمان حال پیوند می‌دهد .

  اما بعد اگر بخواهیم کمی در باب زندگی او با هم صحبت کنیم باید بگوییم که مو یان در گوآمی که یکی از روستاهای چین است در خانواده ای کشاورز دیده به جهان گشوده است .

  مو یان

  زمانی که مو یان یازده سال سن داشت ، انقلاب فرهنگی پدیدار شد و در این زمان بود که وی مجبور به آن شد که درس را رها کند و به زمین های کشاورزی برود و شروع به کار کردن در قامت یک کشاورز کند .

  در سن ۱۸ سالگی بود که وی کارش را در یک کارخانه ی نخ به عنوان یک کارگر شروع کرد. در این دوران بود که چین اصلاحاتی را به خود دید و این مسئله باعث شد که وی دوباره بتواند دسترسی به یک  سری از رمان های جهان ادبیات داشته باشد .

  در سال ۱۹۷۶ او به خدمت ارتش آزادی خواه در آمد و در همین دوره ی سربازی نوشتن را شروع کرد .

  اما بعد در دوره ی پسا انقلاب فرهنگی ، زمانی که مو یان به عنوان یک نویسنده ظهور کرد ، شرایطی پدید آمد که هم کتاب های چینی و هم کتاب هایی که آن زمان فرصت ترجمه به زبان چینی را پیدا کرده بودند نظیر کارهای ویلیام فاکنر و گابریل گارسیا مارکز بر کار او تاثیر گذاشت و از او نویسنده ای بسیار قدرتمند ساخت .

  مو یان

  در سال ۱۹۸۴ او جایزه ی ادبی مجله ی پی ال ای را دریافت کرد و در همین سال توانست که به کالج ارتش آزادی خواه خلق برود و در آنجا ادامه تحصیل بدهد .

  در این کالج بود که وی نام مو یان را برای خود انتخاب کرد . او در این دوره شاهکار خود یعنی ذرت سرخ را در سال ۱۹۸۶ به چاپ رساند و توانست به عنوان یک نویسنده ی ملی به کار خودش در سطوح بین المللی بپردازد. او در سال ۱۹۹۱ مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه پکن دریافت کرد. عمده ی نوشته های مو یان ، در باب مردمی است که در اطراف او زندگی می کنند .

  مردمی است که با او بر سر مزارع کشاورزی می کردند . مردمی است که در کنار او در شدت فقر به سر می برند .

  مردمی که احساسات مشترکی با آن ها دارد. مو یان ، هم اکنون یکی از پر فروش ترین نویسندگان آسیا و جهان است. او شغل معلمی را برای سالیان سال دنبال می کند و معتقد است که معلمی به او ایده برای نوشتن میدهد .

  مو یان

  اما بد نیست که در پایان در باب اتفاق تاریخی دریافت نوبل ادبیات توسط او نیز کمی صحبت کنیم .

  شورای نوبل ، در یازدهم اکتبر ۲۰۱۲ از سوی آکادمی سوئد اعلام کردند که جایزه ی ادبیات نوبل آن سال به مو یان نویسنده ی چینی تعلق می گیرد .

  مو یان در زمان شنیدن این خبر ۵۷ سال سن داشت و نخستین چینی ای بود که در کشور چین مقیم بود و برنده ی جایزه ی ادبی نوبل شده بود .

  پیش از او در سال ۲۰۰۰ گائو شینگجیان از چین برنده ی جایزه ی ادبیات نوبل شده بود که او نیز مقیم فرانسه بود. او در زمان شنیدن خبر کنار پدرش در خانه بوده و از شنیدن خبر بسیار خوشحال و وحشت زده شده است .

  این خبر واکنش های بسیاری را در پی داشت. بسیاری از چینی ها این خبر را در شبکه های اجتماعی با افتخار باز نشر کردند و رسانه ها نیز به دنبال مردم بر ارزش این خبر افزودند . مو یان برای چین یک افتخار ملی محسوب می شود .

  مو یان

  آثار مو یان

  • باران در شبی بهاری
  • ذرت سرخ (۱۹۸۷، ترجمه انگلیسی ۱۹۹۳)
  • ترانه‌های گیاه سیر (۱۹۸۸، ترجمه انگلیسی ۱۹۹۵)
  • جمهوری شراب (۱۹۹۲، ترجمه انگلیسی ۲۰۰۰)
  • پستان‌های بزرگ و باسن‌های گنده (۱۹۹۶، ترجمه انگلیسی ۲۰۰۵)
  • مرگ صندل
  • مرگ و زندگی در انتظار من (۲۰۰۶، ترجمه انگلیسی ۲۰۰۸)
  • تغییر
  • گوساله و دوندهٔ دوی استقامت (۲۰۱۲)
  • انفجار و چند داستان دیگر
  • شیفو: برای خنده‌ای هر کاری خواهی کرد (۱۹۹۹، نسخه انگلیسی ۲۰۰۲)

  مو یان

  مروری بر آثار مو یان

  مو یان نویسنده ای جهانی برای قشر ضعیف و مردم نا دیده شده ی چین می باشد. او سالهای سال تلاش کرد تا که بتواند جایگاه خود را بعنوان یک نویسنده تثبیت کند و این سخت کوشی او در نهایت او را به هدف خود رساند و توانست چیزی خارج از انتظار یعنی جایزه ی نوبل ادبیات را نیز برای خود و کشورش کسب کند. اگر کتاب های مو یان را خوانده اید ، برایمان کامنت بگذارید و از حال و هوای نوشته هایش ما را در جریان بگذارید. در ادامه بخشی از نوشته های او را با هم مطالعه می کنیم :

  مو یان

  فقط توانستم بگویم: استاد دیو، بدبخت شدیم!

  سرش را بلند کرد:

  لو هان، چی کار می‌کنی، عوض مراقبت از گوساله‌ها؟

  – زود بیا خودت ببین، استاد، اونا مرده‌ن …

  مثل یک پلنگ از جا جهید.

  – چی گفتی؟

  – گوساله‌ها مرده‌ن، گوساله‌های ما مرده‌ن، سه تا گوساله‌مون مرده‌ن …

  – چی داری واسه خودت بلغور می‌کنی؟

  دوید طرف من و یکریز حرف می‌زد:

  – چی داری واسه خودت بلغور می‌کنی! وقتی من راه افتادم، صحیح و سالم بودن، یعنی تا پشت کردم بهشون مرده‌ن؟

  – نمی‌دونم واسه چی مرده‌ن، ولی انگار خودکشی کرده‌ن.

  – داری چرند می‌گی. تو این شصت و هشت سال، هیچ‌وقت نشنیدم کسی بگه گاوها خودکشی می‌کنن …

  دوید طرف جایی که گوساله‌ها را بسته بودیم.

  دو ویوهوآ از من پرسید:

  لو هان، باز چی از خودت درآوردی؟

  – هیچی از خودم در نیاوردم. پدرت منو ول کرده به گوساله‌ها برسم تا بیاد اینجا کار سرمایه‌داری بکنه، گوساله‌ها هم خودشونو دار زدن!

  مو یان

  بادها در پاییز سرد و غم افزایند و پرتو آفتاب تند؛ ابرهای سفید، فشرده و مدور، شناور در پهنه ی آسمانی که انگار با کاشی های آبی فرش شده، سایه های ارغوانی خود را روی مزارع می افکنند .

  در طول دهه ها، که چشم به هم زدنی به نظر می رسد، نخ هایی از پیکرهای سرخ پوش در میان ساقه های ذرت رفتند و آمدند تا بافته ی انسانیِ بزرگی تشکیل دهند. آن ها کُشتند، غارت کردند و شجاعانه از کشورشان دفاع کردند .

  حرکت نوادگان سرکش، که در سرزمین هایی اشغالی زندگی می کنند، چیزی مانند رقص باله ای هیجان انگیز را می سازد. همین طور که زمان می گذرد، من احساس می کنم ما دچار نوعی پس رفت هستیم .

  مو یان

  سوالات متداول در خصوص زندگینامه مو یان

  ۱- مو یان کیست ؟

  گوآن مویه مشهور به مو یان ، نویسنده ی مشهور چینی و برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات ، به تاریخ ۱۷ فوریه ی سال ۱۹۵۵ در چین زاده شد .

  ۲- مهمترین آثار مو یان را نام ببرید ؟

  از مهمترین آثار مو یان می توان به کتاب های باران در شبی بهاری – ذرت سرخ (۱۹۸۷، ترجمه انگلیسی ۱۹۹۳) – ترانه‌های گیاه سیر اشاره نمود .

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *