نلسون ماندلا
 • نلسون ماندلا

  نلسون ماندلا ، رهبر آزادی خواه آفریقای جنوبی و یکی از نویسندگان ارزشمند تاریخ ، به تاریخ ۱۸ ژوئیه سال ۱۹۱۸ در تمبو در روستایی کوچک دیده به جهان گشود .

  نلسون ماندلا به طبع یکی از شناخته شده ترین انسان های روی کره ی زمین هم به لحاظ جایگاه انسانی و هم به لحاظ فعالیت های تاریخی و سیاسی اش است .

  اما او همچنین یکی از معدود سیاست مدارانی است که دست به نوشتن برده است و نوشتن را برای خود یک رسالت می داند. با این اوصاف بد نیست که با زندگی او آشنا شویم و از ماجرای نویسندگی او با خبر شویم. ضمنا پیش از خواندن این زندگی نامه به این نکته توجه داشته باشید که این زندگی نامه یک زندگی نامه ی سیاسی و یا تاریخی نیست و صرفا به بخشی از زندگی شخصی نلسون ماندلا و ماجرای نویسنده شدن او می پردازد .

  نلسون ماندلا

  زندگینامه نلسون ماندلا

  ماندلا در خانواده ای زاده شد که  همگی از اهالی فرهنگ بودند .

  پدر ماندلا خود یکی از بزرگان شورای سلطنتی مردم در تمبو بود ، از این رو ماندلا دارای ویژگی و جایگاه اجتماعی بسیار ارزنده ای در بین مردم شهر بود .

  اما ماندلا هیچ گاه این ویژگی اجتماعی را دلیلی بر سو استفاده نمی دید چرا که وی از همان دوره ی کودکی آموخته بود که در زندگی هیچ گاه برتری ای برای کسی وجود ندارد و همه انسان ها با هم برابر هستند .

  اما بعد باید به این نکته اشاره کرد که پدر ماندلا بر اساس ثروتی که داشت و همچنین سنت های رایج در آفریقای جنوبی چهار زن داشت .

  این چهار زن باعث شده بودند که نلسون ماندلا با بسیاری از داستان ها و روایت های محلی آفریقای جنوبی آشنا شود .

  نلسون ماندلا

  نلسون ماندلاا اما اولین درد زندگی اش را در سن ۹ سالگی تجربه می کند .

  او پدرش را بعلت بیماری سل از دست میدهد. اما بعد در همین سالها که نلسون ماندلا در مدرسه ای انگلیسی درس می خواند با استبداد و سیاست های موجود در افکار انگلیسی ها آشنا می شود .

  در سن ۱۶ سالگی وی به موسسه شبانه روزی کلارک بری می رود و به تحصیل در رشته ی فرهنگ غرب می پردازد .

  نلسون ماندلا هوش سرشاری در این زمینه داشت و موفق می شود که به جای سه سا ل در دو سال درسش را در این مقطع تمام کند .

  اما اتفاق جالب در این میان ف نویسندگی نلسون ماندلا است. نلسون ماندلا از دوره ی نوجوانی در می یابد که به واسطه ی کتاب هایی که خوانده است و افکاری که دارد ، به کل تفکرش با هم سن و سالانش متفاوت است و از این رو نمی تواند جز به بازی و سرگرمی با آن ها ارتباط دیگری داشته باشد .

  نلسون ماندلا

  همین مسئله هم باعث می شود که وی در تنهایی خودش رو به نوشتن بیاورد و به جای صحبت کردن گفتگوهای شخصی خودش را تبدیل به نوشته های برای خود کند .

  آن زمان از روز نوشت تا خاطرات مدرسه شبانه روزی تا تحلیل هایی که او در باب بسیاری از موارد سیاسی داشت ، در میان نوشته هایش یافت می شده است .

  ماندلا زمانی که تنها نوزده سال سن داشت به دانشکده وسلی در فورت بیوفورت می رود و آنجا نیز پس از اتمام درس خود در مقطع کارشناسی کنکور داده و مقطع کارشناسی ارشد را نیز دنبال می کند .

  دوره ی دانشجویی برای او دوره ای خاص بوده است. او از سال اول دانشگاه فعالیت های سیاسی خودش را شروع می کند و همین مسئله باعث می شود که در دوره ی ارشد و در پایان سال اول تحصیلات او را از دانشگاه اخراج کنند .

  نلسون ماندلا پس از آن به گفته ی خودش در می یابد که راهی که در حال طی کردن آن است راهی درست است ، او پس از آن به کار معدن روی می آورد و در این بین نیز تحصییلاتش را سعی می کند به صورت مکاتبه ای در دانشگاه آفریقای جنوبی آن هم در رشته ی حقوق به پایان برساند .

  نلسون ماندلا

  اما بعد ماندلا بعد از روی کار آمدن آپارتاید رسم مخالفت به این حزب را گرفت و همین مسئله باعث شد که زندان و هزاران مشکل دیگر را متحمل شود اما در این بین همیششه به یک چیز فکر می کرد و آن این بود که او می داند آزادی چیست و آزادی راهش از کجا می گذرد و همین را سر مشق کارهای خودش قرار میداد .

  نلسون ماندلا زمانی که به زندان می افتد ، به این فکر می کند که چطور می تواند روزهای زندانش را به تنهایی و انزوا نگذراند و در زندان نیز فعالیت های خودش را از سر بگیرد .

  از این رو دوباره دوست دیرینه اش را که قلم و کاغذ بوده است را یافت می کند و شروع به نوشتن می کند. اما این بار سیستم نوشته های او کاملا متفاوت می شود .

  نلسون ماندلا ابتدا به امر یک بخش از نوشته های خود را به زندان و خاطرات مربوط به زندان می پردازد و دیگر بخش نوشته های خود را مستقیما به اتفاقاتی که در جامعه اش می افتد می پردازد .

  او از روزهای زندان خاطرات بسیاری دارد و از دورن زندان برای بسیاری زا طرفدران خودش متن نامه و بیانیه و مقاله می نوشته است .

  نلسون ماندلا

  در واقع تمام نوشته های او تکثیر می شده است و در هزاران نسخه به دست مردم می رسیده است و این گونه نلسون ماندلا از دوران زندان بهترین استفاده را برای تبلیغ جنبش ضد آپارتاید استفاده می کند .

  او سالها بعد که از زندان آزاد می شود قلم را بزرگترین شمشیر و سلاح کشنده ی ظالمان در جهان خطاب می کند .

  ماندلا نخستین رییس جمهور آفریقای جنوبی در یک انتخابات آزاد و دموکراتیک بود که به این کشور در جهت رسیدن به آزادی کمک های بسیاری کرد .

  نلسون ماندلا ، همچنین در سال ۱۹۹۳ برنده ی جایزه ی صلح نوبل شد . او در سال ۲۰۱۳ به علت بیماری ذات الریه جهان را برای همیشه بدرود گفت .

  نلسون ماندلا

  آثار نلسون ماندلا

  • گفتگو هایی با خودم
  • قصه های محبوب ملی آفریقا
  • نلسون ماندلا :به کلام خودش
  • گامی بلند به سمت آزادی
  • راه دشوار آزادی
  • نامه های زندان
  • هیچ راهی برای رسیدن به آزادی آسان نیست
  • زندانی در باغ

  نلسون ماندلا

  مروری بر آثار و اندیشه ها نلسون ماندلا

  نلسون ماندلا از نگاه جهانیان یک سیاست مدار بزرگ است اما از دید اعضای تیم مطالعاتی استاد تیموری ، یک نویسنده ی سیاست مدار بزرگ است. به جرئت می توانیم بگوییم که آنچه که نلسون ماندلا را تبدیل به یک سیاست مدار بزرگ و آزادی خواه کرد چیزی نبود جز اندیشه و قلم او . اگر این دو مسئله در کنار هم جع نمی شدند او هیچ گاه نمی توانست جامعه ی خود را از شر ظلم های وارده نجات دهد. از این روست که همیشه در درسهای نویسندگی می گوییم که یک نویسنده می تواند با کلماتش دنیا را عوض کند. پس اگر توجه داشته باشید که چه می نویسید و اگر باور داشته باشید که نوشته ی شما خوانده می شود ، بررسی می شود و بر روی دیگر اندیشه ها تاثیر می گذارد ، آنگاه خواهید دید که به چه سان قلمتان روان تر خواهد شد برای نوشتن. هر نویسنده ای حتی نویسندگان رمان و ادبیات کودکان که شاید از نگاه شما کمترین دغدغه مندی را داشته باشند نیز بر روی ذهن مخاطبانشان تاثیر می گذراند . این تاثیر همیشه در نوشته ها وجود دارد اما بنا به ظرفیت مخاطب و یک سری از عوامل مثل سطح دانش مخاطب ، مثل نگرش جامعه و دیگر مسائل مربوطه تاثیر و میزان اثر گذاری نوشته متفاوت خواهد بود. پس شما به عنوان یک انسان اندیشمند که احساس می کنید حرفی برای گفتن دارید باید بنویسید . در واقع این نوشته ی شماست که می تواند تاثیرات ماندگار به جای بگذارد. در ادامه با یکدیگر بخشی از جملات قصار نلسون ماندلا را که از کتاب های مختلفی برداشت شده است را مطالعه می کنیم :

  نلسون ماندلا

  • من این راز را کشف کرد ه‌ام که فرد بعد از بالا رفتن از یک تپه بلند متوجه می‌شود تپه‌های زیادی برای بالا رفتن وجود دارد.
  • در آفریقای جنوبی سیاه‌پوست و فقیر بودن امری عادی است، اما سفیدپوست و فقیر بودن یک تراژدی است.
  • خوبی بشر شعله‌ای است که می‌توان آنرا مخفی کرد ولی هرگز نمی‌توان خاموش کرد.
  • من انتخابم را کرده‌ام: از آفریقای جنوبی خارج نمی‌شوم، همچنان که تسلیم نیز نخواهم شد. آزادی را تنها با تحمل سختی‌ها، فداکاری و اقدام مبارزه جویانه می‌توان به دست آورد. این مبارزه زندگی من است. من به جنگیدن برای آزادی تا پایان زندگی خود ادامه خواهم داد.
  • … من چه از نظر اخلاقی و چه حقوقی خود را متعهد به اطاعت از قوانینی نمی‌دانم که از سوی پارلمانی وضع شده که من نماینده‌ای در آن ندارم. این امر که اراده مردم مبنا و شالوده اقتدار دولت است، اصلی است که همگان آن را به عنوان امری مقدس در سراسر دنیای متمدن پذیرفته‌اند، و پایه‌های اساسی آزادی و عدالت را تشکیل می‌دهد. این امری قابل درک است که چرا شهروندان، که حق رای و همچنین حق نمایندگی مستقیم و بی واسطه در نهادهای حاکم کشور را دارند، باید از نظر اخلاقی و حقوقی با قوانین حاکم بر کشور محدود باشند.
  • من از تبعیض نژادی نفرت دارم و نفرتم را با توجه به این واقعیت که اکثریت عظیم نوع بشر احساسی مشابه دارند به جا و درست می‌دانم. من از القای برنامه‌ریزی شده تعصب و تبعیض نژادی در کودکان نفرت دارم و این واقعیت که اکثریت عظیم مردم، در اینجا و خارج، با من هم عقیده هستند، سبب می‌شود این نفرت خود را درست بدانم.
  • من از خودپسندی نژادی نفرت دارم که مقرر می‌دارد چیزهای خوب زندگی به عنوان حق انحصاری اقلیتی از مردم حفظ شود، و اکثریت مردم را تا حد فرمانبرداری و پست‌تر بودن پایین می‌آورد، و آنان را به عنوان دارایی منقول فاقد حق رای و اظهارنظر می‌داند و نگه می‌دارد تا در هرجا که به آنان گفته می‌شود کارکنند و آنگونه که اقلیت حاکم می‌گوید رفتار کنند. این واقعیت که اکثریت عظیم مردم هم در این کشور و در خارج با من هم عقیده هستند سبب می‌شود نفرت خود را درست بدانم.
  • ما حقوق سیاسی برابر می‌خواهیم، زیرا بدون این حقوق ناتوانی‌های ما همیشگی و دایمی خواهد بود. من می‌دانم که این درخواست به نظر سفید پوستان در این کشور انقلابی می‌آید زیرا در آن صورت اکثریت رأی دهندگان، آفریقاییان خواهند بود. این امر باعث می‌شود سفید پوستان از دموکراسی و برابری هراس داشته باشند..
  • وقوع جنایت آپارتاید برای همیشه به عنوان یک بلا و مصیبت پاک نشدنی در تاریخ بشر باقی خواهد ماند. نسل‌های آینده به یقین خواهند پرسید: چه اشتباهی رخ داد که این نظام توانست متعاقب تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر مستقر شود؟ این امر که این نظام سال‌ها دوام آورد قبل از این که همه ما در مقابل آن بایستیم و بگوییم دیگر بس است ، برای همیشه اتهام و چالشی برای همه مردان و زنان شرافتمند و با شعور خواهد ماند…
  • صلح تنها به مفهوم عدم وجود مناقشه نیست؛ صلح ایجاد محیطی است که درآن همه بتوانند، بدون توجه به نژاد، رنگ، عقیده و مرام، دین، جنسیت، طبقه، پایگاه اجتماعی، یا هر نشانه دیگرمشخص کننده تفاوت اجتماعی، رشد کنند و شکوفا شوند.
  • دین، قومیت، زبان، سنت‌های فرهنگی، اجتماعی تمدن انسانی را غنی می‌سازند، و به غنا و قدرت تنوع ما می‌افزایند. چرا باید اجازه داده شود این عوامل دلیل تفرقه شوند؟ اگر بگذاریم چنین شود انسانیت مشترک خود را خوار و حقیر کرده‌ایم.
  • ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که از نظر دانش و اطلاعات به پیشرفت‌های عظیمی دست یافته‌است با این حال میلیون‌ها کودک در آن هنوز به مدرسه نمی‌روند. ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که بیماری همه گیر ایدز ساختار زندگی ما را تهدید می‌کند. با این حال پولی را که صرف تسلیحات می‌کنیم بیشتر از پولی است که برای تضمین درمان و حمایت از میلیون‌ها نفری خرج می‌کنیم که با اچ آی وی زندگی می‌کنند. دنیای ما دنیای امید و نویدهای بزرگ است. این دنیا دنیای ناامیدی، بیماری و گرسنگی هم هست.
  • غلبه بر فقر تنها شعار خیرخواهانه نیست بلکه اقدامی برای گسترش عدالت است. این کار محافظت از حق اساسی بشر یعنی حق برخورداری از حیثیت و زندگی مناسب است. با ادامه فقر آزادی واقعی وجود ندارد. اقداماتی که از سوی کشورهای توسعه یافته لازم است، روشن و مشخص است.

  نلسون ماندلا

  سوالات متداول در خصوص زندگینامه نلسون ماندلا

  ۱- نلسون ماندلا کیست ؟

  نلسون ماندلا ، رهبر آزادی خواه آفریقای جنوبی و یکی از نویسندگان ارزشمند تاریخ ، به تاریخ ۱۸ ژوئیه سال ۱۹۱۸ در تمبو در روستایی کوچک دیده به جهان گشود .

  ۲- مهمترین آثار نلسون ماندلا چیست ؟

  از مهمترین آثار ماندلا می توان به آثار زیر اشاره نمود :

  • گفتگو هایی با خودم
  • قصه های محبوب ملی آفریقا
  • نلسون ماندلا :به کلام خودش

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *