«جورج اورول»؛ به همراه تحلیل اختصاصی زندگینامه و آثارش

این قسمت از زندگینامه نویسندگان را به مطالعه درباره نویسنده انگلیسی، «جرج اورول Georg Roll» اختصاص می دهیم:

تاریخ نویسندگی، فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشته است. در فرازوفرود این دشت عظیم، نام‌هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه نویسندگی در سرتاسر جهان را رقم زنده‌اند. مطالعه‌ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها، نمایی کوتاه و گذرا، اما عمیق و قابل تأمل به ما هدیه می‌کند. در دل هر یک از کلمات این آثار، گنجینه‌ای از رازها و معانی نهفته است. در پیاپی سطور پربار آنان، رازهایی برای نویسندگان قرار دارد.

قصد ما سفر به زمانه وزندگی آنان است تا بیش‌ازپیش با ذهن و زبان این نویسندگان آشنا شویم و درنهایت با الگوبرداری از شاهکارهای نویسندگی تاریخ خوشه‌ای بر توشه نویسندگی‌مان بیفزاییم. در این قسمت نگاهی به زندگی «جورج اورول»، نویسنده مشهور انگلیسی و خالق شاهکار ادبی «قلعه حیوانات» خواهیم داشت.

زندگی نامه جورج اورول

جورج اورول Georg Roll (اریک آرتور بلر) نویسنده و روزنامه‌نگار، منتقد ادبی و شاعر انگلیسی که در ۲۵ ژوئن ۱۹۰۳ به دنیا آمد. او به‌عنوان بهترین وقایع‌نگار فرهنگ و ادب انگلیسی شناخته‌شده است چراکه نقدهای بسیاری بر کتابها نوشته است. همچنین او به خاطر دو رمان پرفروش «مزرعه حیوانات» و «1984» شناخته شد. جورج اورول در شهر موتریهای در راج بریتانیا پا به جهان نهاد.

پدربزرگ او یک نجیب‌زاده ثروتمند بود، پدرش در ادارهٔ خدماتِ رفاهِ سلطنتی کار می‌کرد. مادرش زمانی که اریک یک‌ساله بود او و خواهرهایش را به انگلستان برد و او پدرش را فقط یک‌بار پس‌ازآن دید. اورول از سال ۱۹۲۰ تا ۱۹۲۷ در پلیس سلطنتی هند خدمت کرد.

اختلاف طبقاتی در هند و انگلیس توجه او را به مسئله فقر جلب کرد و بازتاب آن در رمان‌ها و نوشته‌های او دیده می‌شود. برای کسب تجربه و لمس زندگی فرودستان مدتی را در آشپزخانه یک هتل مشغول به‌کار شد و در آن زمان شروع به نوشتن خاطرات خود کرد؛ اولین کتاب او در لندن و پاریس نوشته شد. پس‌ازآن نوشتن رمان‌هایش را آغاز کرد و دو رمان نخستینش «روزهای برمه» و «دختر کشیش» را نوشت.

اورول در دهه ۱۹۳۰ علیه ارتش فاشیست ژنرال فرانکو به جنگ رفت و مجروح شد، کتاب درود بر کاتالونیل حاصل تجربیات او از جنگ و رفتن به اسپانیا می‌باشد.

«هوای تازه» آخرین رمان او قبل از جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود. در اوایل جنگ به‌نقد کتاب و روزنامه‌نگاری روی آورد.

جورج اورول بعد از مرگ مادرش شروع به نوشتن رمان «مزرعه حیوانات» کرد. سال‌ها بعدازآن او به شمال اسکاتلند رفت و همراه با شغل روزنامه‌نگاری نوشتن رمان ۱۹۴۸ را آغاز کرد.

چند ماه پس از چاپ کتاب ۱۹۴۸ اورول در اثر جراحت حاصل از جنگ در سال ۱۹۵۰ درگذشت. جسدش را به وصیت او سوزاندند و در دهکده ای دورافتاده به خاک سپردند. بر سنگ مزارش هیچ نشانی از نام مستعارش «جرج اورول» نیست.

رمان‌های جورج اورول

 • روزهای برمه
 • دختر کشیش
 • به آسپیدیستراها رسیدگی کن
 • هوای تازه
 • قلعه حیوانات
 • هزار و نهصد و هشتاد و چهار
 • کتابها بر اساس تجربیات شخصی
 • آس و پاس‌ها در پاریس و لندن
 • جاده به‌سوی اسکله ویگان
 • درود بر کاتالونیا

مقالات جورج اورول

 • یک فنجان چای دبش

مروری بر آثار و اندیشه های جورج اورول

اورول صدای آزادی خواهان جهان است. همین عنوان کافیست که او را مشهورترین نویسنده‌ی آزادی‌خواه دنیا بنامیم. جورج اورول انگلیسی از آن دسته رمان‌نویسانی است که نام او به همراه شاهکارهایش، برگی بس مهم و گران‌قدر در ادبیات را در خاطر ما تداعی می‌کند.

اورول ازجمله نویسندگانی است که آثار او تماماً به مردم جهان و تاثیرات منفی تاریخ قدرت بر مردمان جهان می‌پردازد.

نکته‌ای که اورول را از همه‌ی نویسندگان سیاسی و منتقد متمایز می‌کند، انتخاب سبک نوین او برای نگارش در باب مشکلات اجتماعی است.

از شواهد می‌گویند در تاریخ انگلستان دوره‌ای به همراه محدودیت برای نویسندگان دیده می‌شود، آنها می‌بایست به‌هیچ‌وجه از مسائل سیاسی انتقاد نکنند و بر آتش جنگ‌های جهانی و… نیفروزند.

این امر برای بسیاری از نویسندگان گران تمام شد چراکه آنها تقریباً خود را بی‌سلاح، و قلم‌هایشان را شکسته و بی کاربرد دیدند.

در این میان جورج اورول جوان سبکی را برای نگارش بر می‌گزیند که با همه‌ی سبک‌های پیش از آن متفاوت بوده است. او رو به نمادها می‌آورد و دنیای نمادهای او در جهان با اقبال بسیاری مواجه می‌شود.

او در قلعه‌ی حیوانات این نمادها را به سمبل‌های ماندگاری تبدیل می‌کند و جنگ قدرت‌ها را در قالب مزرعه‌ای از حیوانات به تصویر می‌کشد که به‌غایت شاهکاری هنری و ادبی در دنیای نویسندگی است.

از سبک نگارش جورج اورول که بگذریم او را باید یکی از هدفمند ترین  و عمیق ترین نویسندگان طول تاریخ انگلستان و جهان دانست. چرا که او هیچگاه ادبیات را به سیاست آلوده نکرد و هرگز نیز قصد آن را نداشت که جامه ی چرکین سیاست را به تن ادبیات بپوشاند.

او بسیار هدفمند در قبال یک اثر ادبی فوق العاده، یک اثر سیاسی – انتقادی بی نظیر را به جامعه مخاطبینش هدیه می کند.

مضامینی که جورج اورول در داستان هایش بدان اشاره دارد به موازات طرح ادبی داستان هایش پیش میرفته است و این امر مرز بندی معین کار او را به ما نمایان می کند.

اگر کسی آثار جورج اورول را بدون فرامتن آن ها بخواند شاید هیچگاه درک نکند که ماجرا از چه قرار بوده است و از داستان زیبا و آموزنده ای که خوانده است نیز لذت ببرد. این امر وجه تمایز اورول با سایرین بوده است.

داستان‌های او در قالب نگرش‌های سیاسی و اجتماعی درونمایه های بسیاری را شامل می‌شده است اما مهمترین آن‌ها رنج‌های حاصل از حکومت سرمایه‌داری بر سر مردم است.

از نگاه جورج اورول حکومت‌های سرمایه‌داری بدون آنکه به مصائب مردم خویش بپردازند دست به ستمگری می‌زنند.

جورج اورول حق هر شخص از وطن و جهان هستی را امنیت می‌داند اما از سویی دیگر او به این مسئله اشاره می‌کند که ابرقدرت‌ها و جنگ میان دولت‌ها باعث شده است که طبقه فرودست به بردگی و اسارت برده شوند و حتی در قبال حق تنفس خود اختیاری از خود نداشته باشند.

او در رمان «قلعه حیوانات» جمله شاهکاری دارد که می‌گوید: «در این مزرعه همه برابرند، اما بعضی برابرترند».

این جمله به‌روشنی هر چه تمام‌تر نگاه واقع گرایانه جورج اورول را به شرایط سخت زندگی مردم در خفقان‌های اجتماعی اشاره دارد.

جورج اورول ازجمله نویسندگانی بود که ندای آزادی را فریاد می‌زد و هیچ ابایی از آن نداشت اما همیشه برای رسیدن به این مرحله از روش‌های نوین نویسندگی استفاده می‌کرد.

اگر می‌خواهید رمان ادبی خوبی بخوانید و همچنین از یک اثر زیبای اجتماعی لذت ببرید می‌توانید آثار او را مطالعه کرده و از این آثار بسیار بیاموزید.

نکته مهم در آثار اورول این است که او هم می‌آموزد و هم روایت می‌کندکتاب‌های اورول را امروزه در تمامی دانشکده‌های ادبیات به‌عنوان یک منبع آموزشی مورداستفاده قرار می‌دهند. راز ماندگاری جورج اورول در «نویسندگی هوشیارانه و خلاق» اوست.

در اینجا بخشی از کتاب 1984 اثر ماندگار جورج اورول را مشاهده خواهید کرد. از این کتاب به‌عنوان کتاب پیشگویی در تاریخ جهان نیز یادکرده‌اند.

این کتاب در دهه 1940 نگارش شده است، اما اگر آن را مطالعه کنید درمی‌یابید که جورج اورول با چه دید وسیعی شمای زندگی امروز انسان‌های کره‌ی زمین را به تصویر کشیده است.

اورول یکی از غرب‌ستیزان در حوزه‌ی نظریات سیاسی و سرمایه‌داری بود. او در زمان نگارش آثار خود خصوصاً 1984 نیز به این مسئله اشاره داشت و آن را به‌عنوان یک خطر جدی برای جامعه‌ی بشری قلمداد کرد.

«ما هم الان از زمان انقلاب و زمان قبل از آن چیزی نمی‌دانیم، تمام اسناد و مدارک و پرونده‌ها یا ازمیان‌رفته و یا مجعول است، تمام کتاب‌ها دوباره‌نویسی شده، تمام مجسمه‌ها، خیابان‌ها و ساختمان‌ها از نو نامگذاری شده و هر تاریخی تغییریافته است و این وضع، همچنان هرروز به دنبال روز قبل و هر دقیقه به دنبال دقیقه ماقبل خود ادامه می‌یابد. تاریخ متوقف‌شده است و هیچ‌چیز جز زمان حال پایان‌ناپذیری که در آن همیشه حق با حزب است وجود ندارد. فقط چهار طریق برای سقوط یک طبقه حاکمه وجود دارد: یا از خارج موردحمله قرار می‌گیرد و مغلوب می‌شود، و یا به حدی در حکومت عدم‌کفایت نشان می‌دهد که توده‌های مردم تحریک به انقلاب می‌شوند و یا اجازه می‌دهد که یک طبقه متوسط ناراضی به وجود آید و یا آنکه اصولاً اعتماد به خود و علاقه به حکومت را از دست می‌دهد.» -قسمتی از کتاب 1984 اثر جورج اورول

شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

آموزش نویسندگی
صد رمان برتر جهان
تبلیغ نویسی
نامه عاشقانه
دریافت شابک
انشانویسی
خاطره نویسی
قصه کودکانه
چاپ کتاب

جوایزسال انتشارنویسنده کتابنام کتاب
1866فئودور داستایوفسکیجنایت و مکافات
1996استیون کینگمسیر سبز
1945جورج اورولقلعه حیوانات
1943آنتوان دوسنت اگزوپریشازده کوچولو
1877لئو تولستویآنا کارنینا
1936مارگارت میچلبر باد رفته
1862ویکتور هوگوبینوایان
1847امیلی برونتهبلندی های بادگیر
نوبل-19821967گابریل گارسیا مارکزصد سال تنهایی
1925اسکات فیتز جرالدگتسبی بزرگ
1856گوستاو فلوبرمادام بواری
نوبل-19491929ویلیام فاکنرخشم و هیاهو
1844الکساندر دوماسه تفنگدار
1719دانیل دفورابینسون کروزو
1908لوسی ماد مونتگمریآن در گرین گیبلز
نوبل-19621939جان اشتاین بکخوشه های خشم
نوبل-19821985گابریل گارسیا مارکزعشق در زمان وبا
1912جین وبستربابا لنگ دراز
1873ژول ورن دور دنیا در هشتاد روز
1984جورج اورول 1984
1605میگل سروانتسدن کیشوت
1868لوییزا می الکاتزنان کوچک
1869لئو تولستویجنگ و صلح
1879فئودور داستایوفسکیبرادران کارامازوف
1927ویرجینیا ولفبه سوی فانوس دریایی
1813جین آستنغرور و تعصب
1847شارلوت برونتهجین ایر
نوبل-19541951ارنست همینگویپیرمرد و دریا
1726جاناتان سویفتسفر های گالیور
1871جورج الیوت میدل مارچ
1853چارلز دیکنزخانه قانون زده
1884مارک تواین ماجراهای هاکلبری فین
1837چارلز دیکنزاولیور توئیست
1901آرتور کانن دویل درنده باسکرویل
1934جیمز کین پستچی همیشه دو بار زنگ میزند
1980کنوت هامسون گرسنه
1860چارلز دیکنزآرزوهای بزرگ
1899جوزف کنراد دلِ تاریکی
1903جک لندن آوای وحش
1962آنتونی برجس پرتقال کوکی
1868داستایوسکیاَبله
1955ولادیمیر ناباکوفلولیتا
1897هربرت جورج ولز
مرد نامرئی
1925 ویرجینیا وولفخانم دالووی
1946 نیکوس کازانتزاکیسزوربای یونانی
1818مری شلیفرانکنشتاین
1851هرمان ملویلموبی دیک
1915 فرانس کافکامسخ
1883رابرت لویی استیونسن جزیره گنج
1632تریسی شوالیهدختری با گوشواره مروارید
1259 قمریملا عبداللطیف طسوجیهزار و یک شب
قرن 7 هجری قمریسعدیبوستان سعدی
قرن 6 هجری قمریمولانا جلال الدین محمد بلخی رومیمثنوی معنوی
1308دانتهکمدی الهی
1602ویلیام شکسپیرهملت
1879هنریک ایبسنخانه ی عروسک
1922جیمز جویساولیس
1908مارسل پروستدر جستجوی زمان از دست رفته
نوبل-19541929ارنست همینگویوداع با اسلحه
نوبل-19691953ساموئل بکتدر انتظار گودو
نوبل-19981995ژوزه ساراماگوکوری
نوبل-19571942آلبر کاموبیگانه
1933آندره مالروسرنوشت بشر
1932لوئی فردینان سلینسفر به انتهای شب
1940ارنست همینگویزنگ ها برای که به صدا در می آیند
1949سیمون دی بوارجنس دوم
1980اومبرتو اکونام گل سرخ
1951دیود سالینجرناتور دشت
1967میخائیل بولگاکفمرشد و مارگاریتا
1886لئو تولستوی
مرگ ایوان ایلیچ
1835انوره دو بالزاکبابا گوریو
1926فرانتس کافکاقصر
1927فدریکو گارسیا لورکاآوازهای کولی
1835هانس کریستین آندرسنقصه های پریان
قرن 8 پیش از میلادهومرایلیاد و ادیسه
1790گوتهفاوست
400پیش از میلادوالمیکیرامایانا
نوبل-19831954ویلیام گولدینگسالار مگس ها
1965هارولد پینتربازگشت به خانه
1816جین آستیناما
1850چارلز دیکنزدیوید کاپرفیلد
نوبل-19621937جان اشتاین بکموش ها و آدم ها
1880گوستاو فلوبرتربیت احساسات
1924توماس مانکوه جادو
1997جی کی رولینگهری پاتر
1985مارگارت آتوودسرگذشت ندیمه
1997آرونداتی رویخدای چیزهای کوچک
1955جی آر تالکینارباب حلقه ها
1982آلیس واکربه رنگ ارغوان
2003خالد حسینیبادبادک باز
1951گراهام گرینپایان رابطه
1995برنهارد شلینککتاب خوان
1910فرانسیس هاجسون برنتباغ اسرارآمیز
1865لوئیس کارولآلیس در سرزمین عجایب
1852هریت بیچر استوکلبه عمو تم
1890اسکار وایلدتصویر دوریان گری
1934آگاتا کریستیقتل در قطار سریع السیر شرق
1944تنسی ویلیامزباغ وحش شیشه ای
1963سیلویا پلاتحباب شیشه
2012فردریک بکمن
مردی به نام اوه

مطلب پیشنهادی : ان ال پی

مطلب پیشنهادی : کوچینگ

محمدرضا تیموری

نویسنده و گوینده  : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0/5 (0 نظر)