جورج مور

جورج مور (George Edward Mooreنویسنده و رمان‌نویس مشهور ایرلندی، به تاریخ ۲۴ فوریه‌ی ۱۸۵۲ دیده به جهان گشود.

جورج دوره کودکی نامنظمی را در املاک پدری گذراند و بیشتر تحت تأثیر مهتران اسطبل و مستخدمان قرار گرفت تا آموزگاران مدرسه و ازاین‌رو بیشتر با جو دوره‌ی کارگری و آداب‌ورسوم و احساسات آن‌ها آشنا شد.

پس با برادرش به کالجی در بیرمنگام فرستاده شد که به سبب تنبلی و سهل‌انگاری از مدرسه اخراج گشت.

به دانشگاه نرفت و برای فراگرفتن هنر نقاشی به پاریس سفر کرد.

در پاریس به هنرستان رفت و به جامعه نویسندگان و هنرمندان امپرسیونیست که در کافه‌ای در محله مونمارتر جمع می‌شدند، راه یافت.

در نقاشی شیفته دگاس و در ادبیات شیفته بالزاک و تورگنیف گشت.با زولا آشنا شد و به‌وسیله او با برادران کونکور ملاقات کرد و تحت تأثیر آنان قرار گرفت، اما نخستین نفوذ واقعی را از بودلر پذیرفت، تا آنجا که در ۱۸۷۷ دیوانی با عنوان گل‌های رنج تحت تأثیر گل‌های رنج اثر بودلر منتشر کرد.

همچنین در ۱۸۸۱ اثری انتشار داد که به‌طور مستقیم از زبان شعر بودلر تأثیر پذیرفته بود به نام اشعار کافرانه که بسیار نیز مورد استقبال قرار گرفت.

مور در ۱۸۸۸ اعترافات مردی جوان را به‌صورت شرح‌حال شخصی به زبان فرانسه انتشار داد که شامل بهترین وقایع زندگی نویسنده و یادداشت هایی است درباره بزرگان ادب که در آن با شیوه‌ای صریح و روشن عمق محیط اشرافی و ادبی پاریس را وصف کرده، محیطی که روح و فکر نویسنده در آن شکل‌گرفته و از پانزده سالگی در میان آن بسر برده است.

این اثر از بهترین آثار دوره نخستین نویسندگی مور و شاهکاری از انتقاد شخصی با لحنی طنزآمیز و شیوه‌ای بی‌نقص بشمار آمده است.

مور در بازگشت به انگلستان به رمان‌نویسی پرداخت و در ۱۸۸۵ داستان واقع‌بینانه همسر مقلد دوره‌گرد را انتشار داد که حوادث آن در منطقه صنعتی انگلستان می‌گذرد.

قهرمان داستان زن جوانی است به نام کیت که زندگی‌اش در مراقبت شوهر بیمار و مشاجره‌ی مداوم با مادر شوهر و پیشه خیاطی می‌گذرد، پس مجذوب بازیگر دوره‌گرد و مضحکه‌ای می‌شود که به‌طور موقت در خانه آنان سکونت کرده است.

بازیگر خوش‌سیما نیز شیفته زیبایی کیت می‌شود و از او می‌خواهد که در آوارگی او شرکت کنند، بدین طریق کیت زندگی تازه‌ای را در بازیگری آغاز می‌کند و با صدای خوشی که دارد به گروه بازیگران می‌پیوندد و او که دختر شهرستانی تیره‌روزی بود، به هنرپیشه درخشان مبدل می‌گردد، اما عشق او به بازیگر و کودکی که از او به دنیا می‌آورد، موجب بدبختی‌های تازه می‌گردد و هنگامی‌که گروه ازهم‌پاشیده می‌شود، به الکل روی می‌آورد. فرزندش می‌میرد و دلدار ترکش می‌کند.

سرانجام به جستجوی شوهر می‌رود که او را نمی‌پذیرد. کیت که دیگر نمی‌تواند تنهائی را تحمل کند، به زندگی پایان می‌دهد.

این اثر به هنگام انتشار با غوغای فراوان روبرو گشت و نویسنده از این‌که بیش‌ازحد در وصف صحنه‌ها و مکالمه‌ها واقع‌بینی بکار برده بود، مورد سرزنش قرار گرفت.

مور مانند زولا، در این اثر خواسته است باصداقت و صراحت زندگی و انسان را در همه حال‌ها و موارد وصف کند. رمان حادثه‌ای محض در (۱۸۸۷) تحت تأثیر اثری از هویسمانس قرارگرفته و چهرهای برجسته از نجیب زادگان انگلیسی را وصف کرده است.

مور سرانجام راه خاص خود را در رمان‌نویسی یافت و رمان استر واترز را در ۱۸۹۳ در لندن انتشار داد. قهرمان رمان دختر خدمتکاری است که نویسنده در خلال داستان رشته‌ای متوالی از بدبختی‌های او را پیش چشم می‌گذارد، دختر شرافتمندی که پس از قتل پدر به دست پدرخوانده، به‌ناچار خانه و مادر را ترک می‌کند و دور از زادگاه به دنبال کار و سرنوشت تازه می‌رود و با حوادث بی‌شمار روبرو می‌شود.

جورج مور

در این داستان تأثیر مکتب ناتورالیست آشکار است. توصیف و تصویر چشم‌اندازهای درخشان و پرده نقاشی شاعرانه از زندگی عامه مردم انگلستان داستان را بسیار دلپذیر ساخته و مور را به شهرت رسانده است.

در ۱۸۹۸ رمان تحلیلی اولین اینیس و به دنبال آن خواهر روحانی تریزا را انتشار داد که رنگ عرفان و مذهب داشت مور در ۱۹۰۱ به ایرلند بازگشت، در نهضت تجدید حیات ادبی ایرلند شرکت کرد و به‌وسیله رمان‌هایی در پیشبرد هدف این نویسندگان کوشش فراوان بکار برد.

در ۱۹۰۳ مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه با عنوان کشتزار بی‌حاصل را منتشر کرد، که درباره زندگی مردم ایرلند و به سبک داستان‌های تور کنین بود.

داستان درها، در همین زمینه از نشری خوش‌آهنگ برخوردار بود و به سبب تحلیل دنین احساس و روح آدمی اثری شگفت‌انگیز بشمار آمد.

نویسنده در داستان دو با چه فرار کشیشی جوان را از زندان مذهب کاتولیک نقل می‌کند و نفرت خویش را از مذهب اجدادی نشان می‌دهد.

مور خود نیز بسیار زود از مذهب کاتولیک دست کشید و به مذهب پروتستان گروید و پیوسته از طرف مقامات کلیسائی ایرلند مورد آزار و مزاحمت قرار گرفت.

در ۱۹۱۱ به انگلستان بازگشت رکاب سه بخشی از زندگینامه خود را به نام سلام و خداحافظی را نوشت که بخش اول در ۱۹۱۱، بخش دوم سلوی در ۱۹۱۲ و بخش سوم یلی در ۱۹۱۴ منتشر شد.

مور در این اثر روابطش را با نویسندگان ایرلندی، شیفتگی‌ها و ناکامی‌هایش را شرح داده و واقعیت را با صور ذهنی آمیخته و با شیوه‌ای فاضلانه و سبکی تازه و درخشان یکی از شاهکارهای فکر و روح آزاد خویش را عرضه کرده است.

اثر بزرگ دیگری از مور به‌صورت زندگینامه که وی ده سال تمام‌وقت خود را صرف آن کرده بود، در ۱۹۰۶ به نام خاطرات زندگی مرده من انتشار یافت، نویسنده در این کتاب سال‌های دوره جوانی را که در پاریس گذرانده و محیط نویسندگان سمبولیست را که به آن آمدورفت داشته وصف کرده و به‌وسیله آن استعداد خود را در رمان‌نویسی و خاطره‌نویسی آشکار ساخته است.

در ۱۹۱۶ رمان معروف جویبار کریت، داستانی سوری را منتشر کرد که آغاز دوره آخر نویسندگی مور را نشان می‌دهد. این اثر سرگذشت مسیح است و روی در آن تقریباً به همه قصه‌های انجیل تاخته است.

مور برای خلق این اثر به فلسطین سفر کرد تا از نزدیک با اساس و زمینه داستانی که می‌خواست بنویسد، آشنا شود.

او در این اثر به مسیح شخصیتی بشری داده است. مور درزمینهٔ تئاتر نیز آثاری منتشر کرده، از آن جمله است: آمدن جبرئیل، خلق موجودی فناناپذیر و مانند آن، که هرکدام نیز موفقیت‌های فراوانی در باب کارهای تئاتری وی حاصل کردند.

آخرین رمان مور آفرودایت در اولیس است که از سبک زیبای شاعرانه و داستانی برخوردار است.

حوادث این داستان در یونان عهد کهن می‌گذرد. مور که چندین بار در این رمان تجدیدنظر کرده و به آن تغییراتی داده، در شیوه نگارش از داستان نویسان یونان باستان پیروی کرده است.

جورج مور ازنظر نقد پیرو مکتب امپرسیونیسم در نقاشی و مکتب ناتورالیسم در ادبیات بود.

آثار ادبیش از یک سلسله تجربه‌های شخصی پدید آمده که ثمره توالی ضدونقیض. وی به تاریخ ۲۱ ژانویه‌ی ۱۹۳۳ در لندن دیده از جهان فروبست.

آثار جورج مور

 • گلهای رنج
 • اشعار کافرانه
 • خلق موجودی فنا ناپذیر
 • اعترافات مردی جوان
 • همسر مقلد دوره گرد
 • حادثه ای محض
 • اِولین
 • سلام و خداحافظی
 • جویبار کریت ، داستانی سوری
 • آمدن جبرئیل
 • آفرودیت در اولیس

مروری بر آثار جورج مور

جورج مور، نویسنده‌ای بسیار توانا بود. کارهای او عمدتاً دارای داستان‌های جذاب و ایده‌های گیرایی بود که هر یک به‌تنهایی توانستند موفقیت‌های بی‌نظیری را در تاریخ ادبیات جهان حاصل کنند و ذهن خواننده را درگیر ایده‌های استادانه‌ی وی کنند.

همان‌طور که می‌دانید، یکی از دورنماهای تیم مطالعاتی استاد تیموری در انتشار زندگی‌نامه نویسندگان، ذکر این نکته است که شما دوستانی که این مطالب را مطالعه می‌کنید، درس‌هایی از نویسندگی را نیز از این بزرگواران بیاموزید.

درسی که شاید جورج مور به شما بزرگواران می‌تواند هدیه کند، ذکر این نکته است که به هر میزان که برای ایده‌های خود وقت بگذارید و آن‌ها را پالایش کنید، می‌توانید به‌راحتی هر چه تمام‌تر، داستانی قوی خلق کنید.

بسیاری از نویسندگان تازه‌کار هستند که ایده‌های خام عالی دارند، اما پردازش آن را به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند آن‌چنان که ایده‌ی خام آن را نگارش کرده‌اند، دربیاورند.

ازاین‌رو ما توصیه می‌کنیم که یک فاصله‌گذاری میان ایده‌ی خام و نگارش داستان قرار دهید و آن را به پردازش ایده‌ی خام بپردازید.

این عمل به شما قدرت نویسندگی بالاتر با ذکر توصیفات استادانه‌تری می‌دهد. هر جز از رمان‌نویسی، امری مهم است که شما باید به آن توجه بسیار کنید.

اگر فکر می‌کنید که برای پردازش ایده‌هایتان مشکل‌دارید، کتاب تابلوهای راهنمای رمان‌نویسی می‌توانند به شما در این زمینه بسیار کمک کنند.

پس سعی کنید، ابتدا به امر هر آنچه در سردارید را بر روی کاغذ بیاورید و سپس دراین‌بین، از راهنمایی جامع یعنی کتاب تابلوهای راهنمای رمان‌نویسی استفاده کنید و از سوی دیگر نیز حتماً می‌توانید روی کمک‌های تیم مطالعاتی استاد تیموری حساب بازکنید.

در ادامه بخشی از گفتارهای جورج مور را که به‌طور اختصاصی توسط تیم مطالعاتی استاد تیموری ترجمه گردیده است را باهم مطالعه می‌کنیم.

ذکر این نکته را نیز واجب می‌دانیم که همان‌طور که ما به نام مترجمین آثار احترام می‌گذاریم، شما نیز به این حق‌وحقوق احترام بگذارید و در صورت کپی کردن، از نام منبع بهره بگیرید.

انسان‌ها همیشه برای رسیدن به آنچه که نیاز دارند، جهان را هم زیرورو می‌کنند.

همه‌جا به سفر می‌روند و هرجایی که فکر کنند که می‌تواند نیازهایشان را برآورده سازد، به هم می‌ریزند تا که خواسته‌ی شان را پیدا کنند.

اما همیشه وقتی‌که به خانه برمی گردند، کلید حل معماهایشان را می‌یابند. این خاصیت دنیاست، آب همیشه در کوزه ست و ما گرد جهان می‌گردیم.

 

شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

آموزش نویسندگی
صد رمان برتر جهان
تبلیغ نویسی
نامه عاشقانه
دریافت شابک
انشانویسی
خاطره نویسی
قصه کودکانه
چاپ کتاب

[table id=1 /]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *