فهرست آثار مصطفی رحماندوست به همراه لیست آثار و تحلیلی بر افکار و اندیشه هایش

فهرست اثار مصطفی رحماندوست
 • فهرست آثار مصطفی رحماندوست اعم از کتاب های شعر، داستان و آثار ترجمه شده برای کودکان و نوجوانان است که آنقدر زیاد و متنوع هستند ،

  که به دلیل اهمیت محتوایی این آثار در زمینه تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان بسیار توصیه می شود ، که بد نیست حتما آن ها را در دستور کار تعلیم و آموزش کودکان قرار دهیم ،

  زیرا که هم جنبه تربیتی دارند و هم جنبه یادگیری دارند و این موضوع می تواند در رشد کودکان بسیار مهم باشد .

  فهرست اثار مصطفی رحماندوست

  در همین مقاله ای که پیش رو دارید ، سعی داریم که فهرست آثار مصطفی رحماندوست را با انتخاب بهترین های این نویسنده دسته بندی کنیم تا اگر قصد مطالعه کتاب های منتخب ایشان را دارید، به راحتی متناسب با نوع هدف و انتخابی که دارید، گزینش کنید و سپس مطالعه بفرمایید .

  برای همین موضوع در ادامه با معرفی برخی از آثار آقای رحماندوست به صورت مرتب و با توضیح مختصر راجع به اثر انتخاب شده شما را بیشتر آشنا می کنیم .

  فهرست آثار مصطفی رحماندوست

  اگر بخواهیم فهرست آثار مصطفی رحماندوست را دسته بندی کنیم و ارائه دهیم، بیشتر باید بر روی کتاب های مجموعه شعر و داستان های مختلف از این نویسنده و شاعر توانا را نام ببریم و سپس آثار ترجمه شده که دوباره در همین حوزه کودکان و نوجوانان هستند و همگی در خورد تامل و تفکر می باشند .

  برخی از نمونه آثار ایشان را در ادامه ذکر می کنیم و سپس به توضیحات مختصر و نیمه مفصل هر یک می پردازیم .

  نکته : خوب است در مورد تیراژ کتاب های آقای مصطفی رحماندوست موضوعی را بدانید که تیراژ کتاب های او چیزی به ۵ الی ۶ میلیون نسخه می رسد .

  • فرهنگ ضرب المثل ها
  • ترانه های نوازش
  • فرهنگ آسان
  • مجموعه شعر های قصه پنج انگشت و بازی با انگشت ها

  فهرست آثار مصطفی رحماندوست : فرهنگ ضرب المثل ها

  بهتر است آنچه که به فرهنگ و ملیت فارسی زبانان مربوط می شود، بیشتر اهمیت بدهیم، خوب است که حتما به کودکان و نوجوانان خود این فرهنگ غنی و دیرینه را بیاموزیم و سعی کنیم آن ها  از همان ابتدای یادگیری با آموزش های درست همسیر کنیم تا آنچه که مربوط به ریشه تمدن و فرهنگ کشور است، دستخوش تغییرات قرار نگیرد و این اصالت و همچنین رسالت مهم که بر دوش ما ایرانیان از ابتدای فرهنگ قرار داده شده، به خوبی نسل به نسل ادامه یابد .

  بخشی از این فرهنگ سازی همان ضرب المثل ها و داستان های قدیمی و کهنی هستند که بهتر است راجع به آن ها در مدارس و کتاب های درسی و حتی آموزشی و سرگرمی داخل کتابخانه ها برای کودکان و نوجوانان را فراموش نکنیم، برای همین منظور در فهرست آثار مصطفی رحماندوست به کتابی بر می خوریم که مثل ها و قصه هایش برای تمامی فرزندان در مسیر رشد و تعلیم کشور ما بسیار مناسب و حتی ضروری است .

  این کتاب یعنی فرهنگ ضرب المثل ها که یکی از کتاب های مهم در فهرست آثار مصطفی رحماندوست می باشد، شامل چند جلد است، هر یک از این جلد ها، به یکی از ماه های سال شمسی پرداخته و شامل قصه های متنوع و سرگرم کننده ای است که داخل گقت و گو های  نیز یک ضرب المثل دیگر آورده می شود،که در واقع از دل هر قصه موجود در این کتاب سه ضرب المثل بچه ها یاد می گیرند .

  تمامی داستان ها و ضرب المثل هایی که در این کتاب آورده شده است، مربوط به فرهنگ کهن و اصیل ایرانی هستند که ساخته ذهن و تخیل نویسنده کتاب نیست.این موضوع بسیار موثر در زمینه رشد فرهنگ و هویت ایرانی است، که با توجه به تغییرات و تهاجم های فرهنگی امروزه از سوی بیگانگان بر کشور ما تحمیل می شود این کتاب می تواند بسیار مهم و تاثیر گذار باشد .

  فهرست آثار مصطفی رحماندوست : ترانه های نوازش

  ترانه های نوازش هم یکی دیگر از کتاب های خوب و ماندگار در فهرست آثار مصطفی رحماندوست می باشد که شامل شانزده ترانه می باشد .

  این کتاب چندین ویژگی عالی و دارای امتیاز در خود دارد، کتاب ترانه های نوازش هم شامل شعر های آموزنده مناسب رده سنی الف (پیش دبستانی) است و هم اینکه دارای شکل ها و تصاویر رنگارنگ و زیبا در خورد هر نوشته و متن شعری است که برای اینگونه کودکان که هنوز به طور کامل خواندن و نوشتن فرا نگرفته اند مناسب است و

  همین طور والدین به هنگام خواندن این مجموعه شعر به لذت کافی می رسند و همین که با خواندن آن ها زمینه تعلیم و تربیت کودکان را به خوبی فرا می گیرند که باید با آن ها چگونه برخورد کننند و ان ها را چگونه تربیت کنند .

  از طرفی دیگر موثر برای برقراری و ارتباط مهربانانه بین والدین و فرزندان است، زیرا که اشعار حاوی مهر و عطوفت های مادرانه و پدرانه است که وقتی از زبان آن ها جاری شود، برای کودکان عمیق تر و دلنشین تر اعمال می شود .

  از طرفی کتاب نه تنها جنبه تفریحی و سرگرمی دارد بلکه برای تربیت کودکان از لحاظ تعلیمی و آموزشی مثل رفتار های چون مسواک زدن، حمام کردن، سلام و احوالپرسی،انجام تکالیف و سایر روش های درست تربیتی که مناسب سن و سال کودکان است و گاهی با رفتار های غیر منتظره از سوی آن ها مواجه می شویم می تواند بسیار مفید و موثر باشد .

  این نوع اموزش های غیر مستقیم خود یکی دیگر از دلایل مهم برای خواندن این مجموعه شعری یعنی ترانه های نوازش از فهرست آثار مصطفی رحماندوست است که بهتر است آن را در برنامه تربیتی خود بگنجانید .

  فهرست آثار مصطفی رحماندوست : فرهنگ آسان

  از آن جایی که در رابطه با آموزش زبان فارسی و خیل عظیم لغاتی که در آن قرار دارد و باید دانش آموزان به خصوص در مقاطع چهارم و پنجم دبستان نسبت به این واژگان آموزش و تعلیم خوبی داشته باشند، همیشه معلمان، والدین و خود دانش آموزان دچار مشکلاتی می شوند، از این نظر که گاهی این لغت ها سخت هستند و کمی از قوه درک کودکان خارج است و از طرفی هم باید در حیطه آموزش قرار بگیرند به دلایل مختلفی که گاهی جایگزینی مناسب برای واژه مورد نظر موجود نیست و چاره ای باقی نمی ماند که لغت سخت را جایگزین کنیم .

  برای همین موضوع کتاب های زیادی در این زمینه منتشر شدند که یکی از این کتاب ها تحت عنوان فرهنگ آسان از فهرست آثار مصطفی رحماندوست است که دارای هجده هزار لغت است و در سه جلد در سال ۱۳۹۰ منتشر شد .

  هدفی که این کتاب دارد این است که واژگان سخت و مشکل را با واژگان ساده تر  توضیح دهند تا قابل فهم و درک باشد . همچنین به مانند دیگر آثار آقای رحماندوست این کتاب یعنی فرهنگ آسان جز کتاب های مصور با عکس های متنوع می باشد که کودکان حتی بدون کمک والدین و معلم ها می توانند از آن استفاده کنند و بخشی از مشکلات مربوط به یادگیری واژگان پر تکلف حل و فصل شود .

  فهرست آثار مصطفی رحماندوست : مجموعه شعر های قصه پنج انگشت

  همه ما داستان کهن ایرانی چون لی لی لی لی حوضک را شنیده ایم و با آن خاطرات بسیار خوب و شیرین کودکی را حتی اگر بر ما سخت هم بوده باشد به یاد می آوریم و لذت می بریم . اما در یکی از بهترین کتاب های اقای رحماندوست یعنی مجموعه شعر های پنج انگشت به سراغ همین داستان قدیمی رفته و داستان های جالبی را برای کودکان در قالب های متفاوت نوشته است .

  که بهتر است این کتاب را والدین و معلمان حتما در برنامه تحصیلی و تربیتی خود برای کودکان ابتدایی بگنجانند .

  اما این کتاب راجع به چیست و اشعارش حاوی چه مضامینی هستند،این کتاب دارای ۱۶ شعر و ۱۶ قصه است، اشعار و قصه هایی در مورد پنج انگشت دست که بر پایه همان داستان قدیمی کهن یعنی لی لی لی لی حوضک نوشته و پرداخته شده است .

  امروزه با توجه گستردگی رسانه های اجتماعی و دیداری و از طرفی وجود فرهنگ های بیگانه تعلیم و تربیت برای والدین و معلمان کمی سخت و یا حتی طاقت فرسا شده ،

  از طرفی کنترل بیش از اندازه کودکان کار درستی نیست و از طرف دیگر هم کودکان به خاطر ابزار ها و رسانه های جمعی مشغول فرهنگ های بیگانه خواهند شد

  که از هر لحاظی به سود خودشان و آینده فرهنگی کشوری مثل ایران نیست .

  اما در مورد مسائل گفته شد که بدانید آقای رحماندوست با توجه به سر رشته ای که در زمینه روانشناسی هم دارند ،

  این کتاب را یعنی مجموعه شعر های قصه پنج انگشت را با تلفیقی زیبا و شیوا از شعر، قصه، نمایش و بازی به قلم در آورده است .

  از لحاظ نمایشی هر یک از انگشتان دست وارد یک نمایش و بازی می شوند، هر بار یک نقشی دارند، هر بار یک وظیفه بر عهده دارند و خلاصه هر بار یک کاری را به انجام می رسانند .

  جالب است که بدانید راهنمای بازی کردن برای هر نمایش با حروف کوچکتر در پایین صفحه ارائه شده تا بچه ها بتوانند چه در خانه و چه در مدرسه به کمک والدین یا معلمان اجرا کنند .

  خوبی دیگری که این مجموعه شعر دارد این است که مهربانی و صمیمیتی که بین بچه ها و بزرگتر هایشان چون معلمان و والدین برقرار می شود در ایجاد انگیزه و برقراری رابطه بهتر با آن ها بیشتر و حتی چند برابر می شود .

  این موضوع برای کودکانی که تا حدودی از مدرسه ترس دارند و یا احساس خجالت در آن ها ریشه دارد، بسیار موثر است برای همین موضوع است که توصیه می شود حتما جز تعلیم و تربیت مدارس ایران به کار گرفته شود .

  نکته ای دیگر برای فواید کتاب مجموعه شعر های قصه پنج انگشت این است که بچه ها با به کارگیری ارتباط بین انگشتان و قدرت تفکر خود  به خلق نمایش و شخصیت های داخل کتاب می پردازند که همین موضوع در زمینه رشد تخیل و خلاقیت های کودکانه بسیار موثر است و نباید ساده انگارانه از آن گذشت .

  اشعار به دلیل آهنگین بودن و جذاب بودن، حتی قابلیت حفظ کردن دارند و بچه ها می توانند آن ها را حتی حفظ کنند و این موضوع هم برای یادگیری و حافظه آن ها کار گشا و موثر است .

  در واقع با هر بخش و هر شعر از این کتاب یکی از قوه های درک و حافظه کودکان درگیر می شود و آن ها را با روش تربیتی موثر یادگیری همراه می کند .

  یادگیری که می توانیم از این مجموعه شعری  حاصل می شود، چون ماه های سال، اعداد، میوه ها، غذا ها و سایر موراد ضروری دیگر که در قالب شعر و داستان به بچه ها آموزش داده می شود .

  همچنین این مجموعه شعری مناسب برای کودکان دبستانی و همین طور پیش دستانی است .

  البته فایل های صوتی این کتاب هم وارد بازار کتاب شده که برای اینکه کودکان با تلفظ بهتر آشنا شوند و در خانه مورد استفاده قرار بگیرد این امر را ساده تر و راحت تر کرده است .

  فهرست اثار مصطفی رحماندوست : اشعار به یاد ماندنی در دوران ابتدایی

  یکی از شعر هایی که همه ما از آن خاطره داریم و در دوارن دبستان زیاد  با آن ها ارتباط برقرار کرده ایم، شعر “خوشا به حالت ای روستایی” بود ،

  این شعر جز شعر های حفظ کردنی بود که باید حفظ می کردیم، همان طور که دقت می کنید آنقدر کلمات آهنگین و درست کنار هم قرار گرفته اند

  که با لحن آواز به استقبال حفظ می رفتیم و خیلی هم راحت حفظ می شد که اکنون شاید بعد از بیست سال یا سی سال و اندی همچنان بخشی از

  آن در ذهن ما مانده است و خاطرات شیرین آن موقع را زنده می کند .

   فهرست آثار مصطفی رحماندوست : صد دانه یاقوت دسته به دسته

  یکی دیگر از آثار در خور تامل و لذت بخش که در کتاب های ابتدایی با آن زندگی کردیم و اصلا نام شاعر یعنی آقای رحماندوست را با نام شاعر صد دانه یاقوت می شناسند ،

  همین شعر بود که در پایه دوم دبستان آورده شده بود و اتفاقا در اوایل کتاب بود و زمانی که به آن می رسیدیم در اویل فصل پاییز به سر می بردیم

  که فصل رسیدن انار بود و این بیش تر برای ما لذت بخش بود .

  این شعر را هم جز شعر هایی بود که باید حفظ می شد و حتی گاهی به عنوان سرود در جشن های مدرسه تمرین می کردیم و آواز خوبی در مدرسه سر داده می شد .

  فهرست آثار مصطفی رحماندوست : من یار مهربانم

  من یار مهربانم هم یکی دیگر از شعر های پایه دوم دبستان بود، دقیقا این اشعار در بهترین سال زندگی کودک آموزش داده می شد ،

  زمانی که پایه اول را گذر کرده و با حروف الفبا و برخی از کلمات ابتدایی آشنا شده و اکنون با ساخت جمله و عبارت ساده می تواند آن ها را در ذهن خود بسپارد و حتی حفظ کند .

  صفحه ای که شعر کتاب من یار مهربانم در آن به کار رفته بود، یک صفحه نارنجی با نوشته های مشکی بود و شعر داخل کتاب نقاشی شده داخل صفحه نوشته می شد .

  من یار مهربانم دانا               و خوش بیانم

  گویم سخن فراوان               با انکه بی زیانم

  پندت دهم فراوان                من یار مهربانم

   من دوستی هنرمند            با سود وبی زبانم

  از من مباش غافل              من یار مهربانم

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۹ رای
  4 پاسخ
   • profile avatar
    تیم پشتیبانی محمدرضا تیموری گفته:

    درود خدمت شما دوست عزیز او آثاری همچون فرهنگ ضرب المثل ها، ترانه های نوازش،فرهنگ آسان، مجموعه شعر های قصه پنج انگشت و بازی با انگشت ها را در کارنامه درخشان خود دارد.

    پاسخ
   • profile avatar
    تیم پشتیبانی محمدرضا تیموری گفته:

    درود خدمت شما دوست گرامی. و از سن یازده سالگی متوجه شد که در سرودن شعر و شعر خوانی استعداد ویژه ای دارد و با دیدن تاثیر شعرهای عاشورایی بر پدرش به این حوزه علاقه شدیدی پیدا کرد و در نهایت شروع به سرایش شعر نمود.

    پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.