جان درایدن

مروری بر زندگینامه جان درایدن ، به همراه لیست آثار و شرحی بر افکار و اندیشه هایش

 • زندگینامه جان درایدن ، نویسنده ، شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی ، به تاریخ ۹ اوت ۱۶۳۱ در انگلستان دیده به جهان گشود .

  جان درایدن از سرآمدان ادبیات انگلستان در دوره ی پادشاهی است .

  اما بعد اگر بخواهیم کمی در زندگی او تعمق کنیم باید بگوییم که درایدن تحصیلات خود را در مدرسه سلطنتی وستمینستر و

  کالج ترینیتی کمبریج به پایان رساند و در ۱۶۵۴ در رشته هنر به دریافت دیپلم نائل آمد و پس از مرگ پدر که در همان سال رخ داد، دنباله تحصیل را رها کرد و به لندن رفت .

  درایدن از زمان تحصیل در کالج به سرودن شعر می پرداخت .

  مرگ کرامول الهام بخش او در سرودن منظومه قطعه رزمی گشت که در ۱۶۵۹ انتشار یافت و در ۱۶۶۰، باز گشت سلطنت به خانواده استوارت ،

  جان درایدن را بر آن داشت تا در ستایش چارلز دوم منظومه استرا ریداکس را بسازد و سال بعد شعری با عنوان به پیشگاه شاه انگلستان ، مدیحه ای به مناسبت تاجگذاریش به او تقدیم کند .

  جان درایدن

  جان درایدن در ۱۶۶۳ با لیدی الیزابت هاوارد ازدواج کرد و در همان سال به راه نمایشنامه نویسی افتاد و اولین کمدی خود را به نام دلاور وحشی انتشار داد و پس از آن تا ۱۶۹۳ در حدود سی نمایشنامه از تراژدی و کمدی و کلام اپرایی را به رشته ی تحریر در آورده است .

  اما بعد از آن منظومه کوچک آنوس به قالب رباعی ساخته شده و شاعر در آن جنگهای انگلیس و هلند و حریق لندن را در ۱۶۶۶ به شیوه ای تازه بیان کرده و در ضمن وصف حریق، پیشرفت شعله ها را که کوچه های لندن را یکی پس از دیگری به کام خود می کشید، با لحنی مبالغه آمیز پیش چشم گذارده است .

  مطلب پیشنهادی : نامه عاشقانه

  جان درایدن در ۱۶۶۸ ملک الشعرا و در ۱۶۷۰ وقایع نگار دربار شد و در ۱۶۸۱ منظومه ابشالوم و اخیتوفل را در هجو لرد شافت استبوری انتشار داد که لحنی حماسی داشت و از کاملترین اشعار استعاری در زبان انگلیسی بشمار آمد و پیروزی عظیمی بدست آورد .

  درایدن که در ۱۶۸۵ به مذهب کاتولیک در آمده بود ، کلیسای رسمی انگلستان را در منظومه غزال و یوز پلنگ هجو کرد و در این منظومه استعاری که در ۱۶۸۷ و در سه بخش منتشر شد، کلیسای کاتولیک را به شکل غزالی سفید و عاری از کوچکترین لکه در آورده و کلیسای رسمی انگلستان را به شکل یوزپلنگی با پوست پوشیده از لکه و پروتستانهای متعصب را به صورت حیوانات وحشی و عجیب به تصویر کشید .

  شعر غزال و یوزپلنگ استادی درایدن را در صنعت بیان آشکار می سازد .

  جان درایدن در این دوره به ترجمه آثار شاعران بزرگی مانند تئوکریت، هومر، هوراس ویرژیل و دیگران دست زد که از میان آنها ترجمه اشعار ویرژیل پیروزی بسیار بدست آورد .

  جان درایدن در مقاله درباره شعر نمایشی بحثی ادبی را میان چهار تن پیش می کشد و چندین صفحه را به شکسپیر اختصاص می دهد، همچنین قواعدی که خود در تراژدی هایش از آنها پیروی کرده است بیان می کند و با این اثر هنر و استعدادش را در زمینه نقد ادبی نیز به اثبات می رساند .

  معروفترین تراژدی های درایدن عبارت است از: فتح گرانادا در دو بخش و هر بخش شامل پنج پرده که در سالهای ۱۶۷۰- ۱۶۷۱ بر صحنه آمد. این تراژدی که لحن رزمی دارد و در آن حوادث قهرمانی با دسیسه های عاشقانه په هم آمیخته است، از بهترین آثار نمایشی درایدن بشمار آمد و در حدود نیم قرن با توفیق بسیار بر صحنه تئاتر انگلستان باقی ماند، اورنگ زیب ، تراژدی منظوم و قهرمانی در پنج پرده که در ۱۶۷۵ به نمایش گذارده شد .

  مطلب پیشنهادی : کلیپ انگیزشی

  موضوع نمایشنامه از «تاریخ انقلاب سران مغول» نوشته نویسنده ای فرانسوی گرفته شده ، اما اشخاص آن با اشخاص تاریخی تنها مشابهت اسمی دارند، این نمایشنامه دارای خصوصیت نمایشنامه های دیگر درایدن است، مانند لطف بیان و در عین حال لحنی قهرمانی .

  دون سباستیان، پادشاه پرتغال ، تراژدی است در پنج پرده آمیخته از نظم و نثر که در ۱۶۸۹ به اجرا در آمد. اگر چه در این اثر از مدارک تاریخی استفاده شده، موضوع از جاذبه فراوان برخوردار است و دارای همان زیبائی سبک است که در نمایشنامه های تاریخی دیگر درایدن دیده می شود، منتها به قهرمانان شهامت بیشتری داده شده تا عظمت موضوع بیشتر نمایان گردد .

  از کمدیهای درایدن کمدی ازدواج به مد روز  از همه معروفتر است. این کمدی در پنج پرده و آمیخته به نظم و نثر است که در ۱۶۷۲ بر صحنه آمد. رودوفیل و دور الیس زن و شوهر جوانی که ده سال با یکدیگر بسر برده اند، ناگهان متوجه میشوند که میان آن دو جاذبه عاشقانه وجود ندارد .

  در این میان دوست رودوفیل از سفری طولانی باز می گردد و با پیشنهاد پدر در باره ازدواج با زنی جوان و شیفته مد، خاصه مد فرانسوی روبرو می گردد، اما او به دور الیس دل بسته است، بی آنکه بداند که وی همسر دوستش است .

  از طرف دیگر رودوفیل نیز با زن جوانی روابط صمیمانه ای برقرار می کند، بی آنکه بداند که این زن نامزد دوستش است .

  این وضع حوادث بسیاری پیش می آورد که سرانجام به کشف حقیقت منجر می شود و دو دوست در می یابند که زنانی که مورد توجهشان نبوده اند، هر یک به چشم دیگری پرجاذبه آمده است، پس حسادت هریک از آنان را بر می انگیزد که به سوی زنی که از اول سرنوشت برایش مقدر کرده است، باز گردد .

  از بهترین نمایشنامه های درایدن همه چیز در راه عشق به شعر آزاد، نمایشنامه ای است تاریخی در پنج پرده که در ۱۶۷۷ به اجرا در آمد .

  نویسنده خود اعلام می کند که آن را به تقلید نمایشنامه شکسپیر ساخته است، در عین حال اشخاص نمایشنامه مشابهتی با قهرمانان نمایش شکسپیر ندارند .

  مطلب پیشنهادی : قانون جذب

  این نمایشنامه نیز از شاهکارهای در این به شمار می آید. آخرین و مهمترین اثر درایدن تمثیل های کهنه و نو با دیباچه ای سودمند کمی قبل از مرگش انتشار یافت .

  جان درایدن در این اثر چندین قصه از قصه های چاسر و بوکاتچو و اووید را به صورتی تازه در آورده است و به طور کلی به موضوع های کهنه رنگی تازه بخشیده که از خوشاهنگی و لطافت بیشتر برخوردار گردیده است .

  جان درایدن پس از مرگ در نمازخانه وستمینستر به خاک سپرده شد .

  درایدن در ادبیات عصر خود، شخصیتی ممتاز بشمار می آید، استادیش در فن انشا و فصاحت بیان و خوشاهنگی اشعار و لطافت شعر و منظومه های هجوآمیزی که هرگز خالی از استحکام نبوده است، او را در ردیف شاعران بزرگ کلاسیک انگلستان قرار داده است .

  آثار درایدن بسیار متعدد است. سر والتر اسکات در در ۱۸۰۸ مجموعه آن را در هیجده جلد منتشر کرد که در ۱۸۲۱ در ادینبورگ از آن تجدید چاپ بعمل آمد .

  آثار جان درایدن

  • همه چیز برای عشق
  • مقاله هایی درباره شعر عاشقانه
  • فتح گرانادا
  • دلاور وحشی
  • آنوس
  • اورنگ زب
  • ملکه هندی
  • غزال و یوزپلنگ

  مروری بر آثار جان درایدن

  جان درایدن ، یکی از ادیبان برجسته ی عصر پادشاهی انگلستان بود. او یکی از شاهکارهای ادبیات انگلستان به شمار می آید و از شاعران گرانقدری است که به هیچ وجه درباری بودنش ، از ارزش کارهایش کم نکرده است .

  این تصور همیشه در بین مردم بوده است که شاعری که درباری است ، شاعر خوبی نیست و یا شاعری است که از دید مردم منفور است. اما درایدن ، ثابت کرد که در دربار بودن برای او تنها فرصتی است که بتواند به بهترین خواسته های خود در ادبیات دست پیدا کند. سطح ادبیات او آنقدر گران مایه است که می توان آثار او را به عنوان بهترین آثار ادبیات انگلستان در یک دوره ی خاص ، خصوصا در دوره ی شاهی دانست ، چرا که آثار او از یک استواری خاصی برخوردار بودند و همگی از مولفه های زیبایی شناسی ، نظیر وزن ، موسیقی ، خوش آهنگی و لطافت بهره می بردند .

  این امر بسیار در قوام شعرهای درایدن تاثیر می گذاشت و شاید همین امر است که شعر او را این چنین استوار تا به امروز زنده نگه داشته است .

  در ادامه یکی از شعرهای عاشقانه ی درایدن را می خوانیم که به طور اختصاصی در تیم مطالعاتی استاد تیموری ترجمه شده است. امیدواریم که لذت ببرید .

  آه، عشق ورزیدن چه قدر شیرین است

  آه، میل جوانی چه زیبا و هم گون است

  و چه دردهای خوشایندی را ما ثابت کردیم

  زمانی که اولین بار به آتش‌ عشق نزدیک شدیم!

  درد عشق بسیار شیرین تر است

  از تمام لذت ها

  آه و افسوس هایی که از نفس خسته ی عاشقان

  بیرون میاید، اما به آرامی از قلبشان خارج میشود

  حتی اشک هایی که آنها در تنهایی میریزند

  درمان میکند، مثل مرهمی که میچکد، بر درد کشیدن هایشان

  عاشقان، زمانی که نفسشان میرود

  در یک مرگ آسان خون میریزند

  عشق و زمان. در احترام استفاده میشوند

  با آنها مثل دوستان از هم جداشده رفتار کن

  از هیچ کدام از هدیه های طلایی امتناع نکن

  که آنها در جوانی خالصانه میفرستند

  قیمت آنها هرساله بیشتر میشود

  و کمتر از قبل آسان خواهند بود

  عشق، مثل جریان بهاری پر از اوج است

  در هر رگ جوانی متورم میشود

  اما هر جریان ذخیره ی کمتری دارد

  تا آن که دوباده کاملا کوچک شوند

  اگر موجی در سنی پدید آید

  بارانی است، میبارد اما واضح نیست

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *