• زندگینامه شارلوت برونته تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است .

  زندگینامه شارلوت برونته در پس هر فراز و فرود این دشت ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند .

  مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند .

  در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته  است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان .

  مطلب پیشنهادی : قانون جذب

  مطلب پیشنهادی : کلیپ انگیزشی

  مطلب پیشنهادی : هدف چیست

  قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این هم صحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم .

  در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” شارلوت برونته ” ، نویسنده بریتانیایی و خالق اثر جاودانه “جین ایر” را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند .

  زندگینامه شارلوت برونته

  شارلوت برونته ، سومین فرزند خانواده ای هشت نفره ، در آوریل سال ۱۸۱۶ در حوالی شهر بردفورد دیده به جهان گشود . نام مادرش ماریا برانول بود. خانواده برونته در سال ۱۸۲۰ به علت مشکلات معیشتی و همچنین یک سری از مسائل شخصی به دهکده هاورث مهاجرت می کنند و در آنجا زندگی شان را دوباره از سر می گیرند .

  البته گفته ها در باب این مهاجرت متناقض است. عده ای می گویند وضعیت معیشتی آنان ، آنان را وادار کرده است که به سراغ این دهکده بروند و عده ای دیگر می گویند که بیماری مادرشان باعث شد که به این دهکده بروند .

  اما آنچه که پر واضح است ، ذکر این نکته است که یک سال پس از این که آن ها به این دهکده نقل مکان می کنند مادرشان به علت سرطان در می گذرد و آنگاه وظیفه ی بزرگ کردن همه ی خواهر ها و بردارها به عهده ی خواهر مادرشان یعنی خاله ی شان خانم الیزابت می افتد. در سال ۱۸۲۴ ، پدر این خانواده یعنی پاتریک ، که خود یکی از مذهبیون بزرگ زمانه ی خود بود ، تصمیم می گیرد که چهار دختر خودش را که امیلی و شارلوت هم جز آن ها بودند به مدرسه ی مذهبی ها بفرستد ، تا آنها در آنجا به اصول اولیه ی علم و اخلاق آشنا شوند .

  او بچه هایش را به کلیسایی در کاون بریج می فرستد تا که فرزندانش در آنجا تحصیل کنند . هنوز چند ماه نگذشته بود که بچه ها به این مدرسه رفته بودند که ماریا و الیزابت ، یعنی دو خواهر شارلوت ، به دلیل وضعیت بد بهداشتی کلیسا دچار بیماری سل شدند و در حدود سال ۱۸۲۵ جان خود را بر سر این بیماری از دست دادند . این اتفاق تاثیر شدیدا بدی را روی دیگر خواهر ها گذاشت و باعث شد که انها هر چه سریعتر به خانه بازگردند و زندگی را در همان دهکده ی کوچک خودشان ادامه دهند. شارلوت برونته ، رویای نویسندگی را از همان سالها که در مدرسه بود در سر می پرورداند .

  حتی شارلوت برونته نشانه هایی از این رویاپردازی را بعد ها در رمان معروف جین ایر به تصویر می کشد. جایی که وی یک یتیم خانه را تصویر می کند ، درست تصویر همان مدرسه ی مذهبی ای است که وی در دوران کودکی در آن درس خوانده بوده است. اما بعد پس از اینکه همه ی آنها از خانه برگشتند و تصمیم به زندگی در دهکده گرفتند ، شارلوت مسئولیت مراقب از دو خواهر کوچک تر و برادرش را بر عهده گرفت. او در همین دوره بود که نویسندگی را آغاز کرد. شاید اگر تا به آن روز روزگارش با خیالات می گذشت و تنها در خیال خود می نوشت ، اما آن روزها تصمیم گرفت که به طور بسیار ویژه تمام تلاشش را معطوف این قضیه کند که نویسندگی اش را به طور بسیار عملی ادامه دهد .

  آن روزها بنا بر آنچه که نزدیکانش گفته اند ، وی به همراه برادرانش برای خودشان یک دنیای خیالی درست کرده بودند که چهارپادشاهی در آن حضور داشت و آن ها در آن به پردازش داستان های خیالی مشغول می شدند. در سال ۱۸۳۱ بود که شارلوت برای ادامه تحصیل و در واقع به نوعی برای تکمیل تحصیلاتش راهی مدرسه روهد شد.این مدرسه در میرفیلد قرار داشت و در آنجا شروع به ادامه ی تحصیل کرد .

  ورود او به این مدرسه سر آغاز اتفاقات بسیار بزرگ در زندگی او بود. او دو تن از دوستان صمیمی اش را که در زندگی بسیار به او کمک کردند را در آنجا یافت کرد. ماری تایلر و الن نزی دو دوستی بودند که وی را در زمینه ی نویسندگی کمک کردند. حتی الن نزی کسی بود که بعدها در نگاشتن رمان ها به شارلوت کمک می کرد و دستیار نوشته های او شد .

  شارلوت برونته پس از اینکه درسش تمام شد ، تصمیم گرفت که شغل معلمی را در پیش بگیرد ، او تمام تلاشش را کرد که به این شغل دست پیدا کند اما بعد از اینکه این شغل را در دست گرفت احساس کرد که هیچ علاقه ای به این شغل ندارد و این باعث شد که زندگی اش نیز تحت تاثیر قراربگیرد . او در دوره ای که معلم بود به حدی دچار مشکلات روحی شده بود که دیگر نمی توانست بنویسد و یا اینکه شعری بسزاید. و هر چه که از او در این دوران وجود دارد نشان از یک پریشانی دارد .

  با این اوصاف او در این برهه از زندگی اش یک رمان به نشر می رساند. رمانی تحت عنوان کوتوله سبز را می نویسد و چاپ می کند.ولیکن هیج کس اطلاعی در باب سرنوشت این کتاب ندارد و نمی داند که این کتاب به چه سرنوشتی مبتلا شده است. با این اوصاف اما ، سال بعد از تحریر این کتاب ، شرایط وی به کلی تغییر می کند. او به جای درس دادن در مدرسه ها ، مشغول درس دادن به شکل خصوصی به اشراف زاده ها می شود.این اتفاق باعث می شود که وی کمی ارامش بیشتری را در رزندگی تجربه کند .

  او در این دوره با توجه به وضعیت معیشتی خوبی که کسب کرده بود ، توانست تعدادی از آثار ارزنده ی خود را در زمینه ی ادبیات خلق کند. از جمله این آثار که بسیاری معتقدند تنها ایده ی نگارش او در زمان تدریس ها در سرش شکل گرفت ، جین ایر  ، همان رمان معروف برونته بوده است . شارلوت در سال ۱۸۴۶ به همراه سه خواهر خودش تصمیم گرفت که با یک نام هنری به نام کرر با سرمایه ی شخصی دفتر اشعار خودش را به چاپ رساند. چاپ این اثر باعث شد که او و خواهرانش به عنوان یک زن فرهیخته در جامعه شناخته بشوند. او در این دوران بود که با یکی از کشیشان خوش قلب زمان خود ، که از دوستان پدرش هم بود ، آشنا شد . آرتور بل نام آن کشیش بود .

  یکسال پس از اینکه با آ کشیش یک رابطه ی عاطفی را پشت سر گذاشت ، رمان جین ایر را منتشر کرد و از آن پس دیگر بر سر زبان ها افتاد. اما آرتور بل پس از یکسال دیگر عشقش به او بالا گرفته بود و خواستار ازدواج با شارلوت بود که پدرش با سرسختی تمام مخالفت کرد. اما دوسال سرسختی آرتور بل باعث شد که بالاخره پدر شارلوت موافق کند و آن دو با یکدیگر ازدواج کردند .

  تاریخ این ازدواج را بیست و نه ژوئن در سال ۱۸۵۵ ذکر کرده اند. در باب نویسندگی و دنیای نویسندگی شارلوت برونته اینطور گفته اندکه نخستین کتاب او را چندین ناشر برای انتشار رد کردند. نخستین کتاب شارلوت برونته در دنیای حرفه ای نویسندگی کتابی بود به نام استاد دانشگاه. هر چند که وی پیش از این و در دروان تدریس نویسندگی را تجربه کرده بود و یک دو داستان دیگر هم نگارش کرده بود ، اما آن ها هیچ گاه بطور رسمی و گسترده به چاپ نرسیدند و در سطح محلی و یا روزنامه های صبح منطقه ای انتشاراتی داشتند .

  اما دومین رمانی که او نوشت ، یعنی جین ایر ، باعث شد  که او به شهرت فراوان برسد.اما نکته این جا بود که وقتی آن ها ( هر سه خواهر ) شروع به نگارش و چاپ این کتاب کردند بنایشان را بر روی این مطلب گذاشتند که تماما اسم هایی که بعنوان نویسنده ی کتاب اتخاب می کنند ، مستعار باشد. این قضیه در شارلوت ماندگار شد به این دلیل که او خس می کرد که هنوز نویسنده ی خوبی نیست و رمانش خوب از آب در نیامده است ، تا اینکه جین ایر نبدیل به یکی از پرفروش ترین آثار وی گشت و آنگاه مردم مدام سوال می کردند که این نام های مستعار کیستند و چرا کسی از آن ها خبر ندارد ، تا که در آخر خواهران برونته همگی دست به اعتراف زدند که ما آن سه خواهر هستیم و شارلوت برونته نویسنده ی کتاب جین ایر است .

  درست از همان زمان بود که شارلوت تصمیم گرفت تا که برای همیشه تمام زندگیش را وقف نویسندگی کند. اما این امر پایان دردسرهای زندگی او نبود. او برادری داشت که درست در تابستان سال ۱۸۴۸ به اعتیاد شدید مبتلا شد و دائم الخمر بودن او آخر او را به بیماری کشاند و او را از میان برد. از آن پس اما گویی سایه ی مرگ در زندگی شارلوت افتاده بود. بعد از مدتی امیلی نیز به سل مبتلا شد و انقدر در خانه ماند و به دکتر نرفت که تمام قوایش را از دست داد و مرد .

  شارلوت با مرگ امیلی یکه خورد و ناگهان به این فکر افتاد که “آن برونته ” آخرین خواهری است که او دارد و او نیز حالا به بیماری سل مبتلا شده است. شارلوت از این امر به ترس افتاد و سعی کرد که یک راه مقابله برای آن پیدا کند. او هر دارویی راکه بگویی برای خواهرش امتحان کرد. حتی او را به یک جای خوش آب و هوا برد ، اما سرانجام خواهرش نیز فوت کرد و او با دلی شکسته تنها بازمانده از نسل نویسندگان برونته ماند. شارلوت پس از اینکه همه اتفاق را به چشم دید ، دیگر افسرده گشت .

  او با اینکه همسر داشت ؛ اما به کل دلش از مهر پاک شده بود و هیچ احساسی به زندگی اش نداشت. اما با این اوصاف ، همسرش به او بسیار مهربانی می کرد. او نهایت در ماه مارس ، پس از مدتها کلنجار رفتن با بیماری ذات الریه ، در سی و هشت سالگی در حالی که اولین فرزندش را باردار بود ، این جهان را ترک می کند. پس از اینکه فوت کرد ، همه ی رمان هایی که حتی ناشران میلی به چاپ آنها هم نداشتند ، چاپ گشت و به همراه یک بیوگرافی از زندگی اش به فروش های میلیونی رسید. امروزه جین ایر یکی از پرطرفدارترین کتاب های رمان در دنیا است و در لیست صد کتاب برتر قرار دارد .

  آثار شارلوت برونته

  • جین ایر
  • شرلی
  • ویلِت
  • پروفسور( استاد دانشگاه )
  • اِما

  مروری بر آثار شارلوت برونته

  اثر ” جین ایر ” یکی از آثار برجسته ی ادبیات است که تا به امروز به زبان های مخلتفی در سراسر دنیا ترجمه گشته است. این اثر را به جرئت باید یکی از آثار ماندگار تاریخ ادبیات جهان دانست ، چرا که به لحاظ فرم و همچنین محتوا یک اثر بی نظیر است. اما بعد ، اثر جین ایر ، در لیست صد رمان برتر دنیا قرار دارد و اگر دوست داشتید که روزی این رمان را مطالعه کنید ، می توانید به تحلیل جامعی که در اختیارتان قرار داده ایم سری بزنید و از آن بهره بگیرید. در ادامه بخش هایی از جین ایر را با هم می خوانیم :

  • برای اولین بار مزه انتقام را کمی چشیده بودم ٬ مثل یک شراب معطر وقتی از گلو پایین میرفت گرم و خوشمزه احساس میشد و به اصطلاح مثل یک شراب اصل بود ٬ مزه دبش و تیز ان به من این احساس را میداد گفتی که مسموم شده ام .
  • زندگی از تاباندن اشعه افتابش ٬ حتی برای من ٬ دریغ نداشت.
  • خیلی بهتر است ادم درد خیلی سختی را که هیچکس جز خودش ان را حس نمیکند با شکیبابی تحمل کند تا اینکه مرتکب عمل شتابزده ای بشود که پیامدهای بد ان دامنگیر بستگان ادم بشود …انجیل به ما یاد داده بدی را با خوبی جواب بدهیم ….این ضعف و حماقت است که انچه تقدیر تحملش را برایت لازم دانسته بگویی نمیتوانم تحمل کنم!

  شاید این ها را هم دوست داشته باشید

  استاد تیموری

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  2 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *