تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است. در پس هر فراز و فرود این دشت ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند.مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند.

در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته  است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان.قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این همصحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم.

مطلب پیشنهادی : قانون جذب

مطلب پیشنهادی : کلیپ انگیزشی

مطلب پیشنهادی : هدف چیست

در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” جیمز کین ” ، نویسنده انگلیسی و خالق اثر جاودانه “پستچی همیشه دو بار زنگ میزند” را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند.

زندگی نامه

جیمز مالاهان کین ، در ۱ جولای سال ۱۸۹۲ در آمریکا متولد شد. و یکی از برترین روزنامه نگاران و نویسندگان آمریکایی است که آوازه ی شهرتش چه در نوشتن مقالات بسیار مستحکم و جه در نوشته های ادبی اش به گوش جهانیان رسیده است. جیمز کین ، علاوه بر نویسندگی یکی از شخصیت های بزر و تاثیر گذار در سینما نیز بود و بسیاری از آثار او تا به امروز بارها و بارها در سینما به روی صحنه رفته است و کارگردانان بزرگی از روی آثار او اقتباس های سینمایی صورت داده اند.کین در یک خانواده ی کاتولیک ایرلندی به دنیا در مریلند به دنیا آمده است.

پدرش یکی از برترین اساتید و معلمین شهر بود و مادرش نیز به هنر خوانندگی در اپراها مشغول بود. این پیش زمینه ی خانوادگی به او این امکان را داد که در فضایی فرهنگی رشد کند و درک درستی از هنر و ادبیات را در خود به کمک شرایط خانوادگی نهادینه کند. او در دوران کودکی ، عاشق موسیقی می شود و علاقه به موسیقی را از مادرش به ارث می برد.

اما میل او برای خواننده شدن و تلاش های او برای خوانندگی در اپراها با شکست روبرو می شود ، چرا که مادرش به او می گوید که صدایش مناسب آواز خواندن نیست. کین ، در سال ۱۹۱۰ از کالج واشنگتن ، که پدرش یکی از مدیران آن بود ، فارغ التحصیل می شود. در سال ۱۹۱۴ ، کین تصمیم می گیرد که نویسنده شود. او تصمیم می گیرد که کارش را با روزنامه نگاری آغاز کند.از این رو وی شروع به نوشتن برای روزنامه ی ” بالتیمور فردا ” می کند. پس از آن کین به ارتش آمریکا رفته و یک سال پایانی جنگ جهانی نخست را در جبهه های جنگ پشت سر می گذارد. وی در آنجا نیز برای مجله ی ارتش ، مطالبی را به رشته ی تحریر در می آورد.

پس از اینکه وی به آمریکا باز می گردد ، روزنامه نگاری را دوباره از سر می گیرد و برای روزنامه ای چون ” نیویورک ورلد ” قلم می زند. همچنین برای یک نشریه ی دیگر به نام ” آمریکن مرکوری ” گاه و گاه نمایشنامه ، داستان و شعر به رشته ی تحریر در می آورد. اما بعد ، نخستین رمان خود را با نام ” پستچی همیشه دو بار زنگ می زند ” ، در سال ۱۹۳۴ به انتشار می رساند. و دو سال بعد از این کتاب ، رمان سریالی ” پاداش دو برابر ” را برای مجله ی آزادی به ثمر می رساند. وی با نوشتن کتاب “پستچی همیشه دو بار زنگ می زند ” ، تبدیل به یکی از بزرگترین نویسنده های جهان می شود و کتابش با اقبال خوبی از سوی منتقدین ادبی و همچنین ادبیات خوانان جهان روبرو می شود. چند سال بعد ، وی به فکر کار جدیدی در حوزه ی ادبیات می افتد. همانطور که پیش تر گفتیم ، وی از کودکی عاشق اپرا بود و دوست داشت که یک خواننده ی اپرا شود ، اما بنا بر محدودیت های صدایی این کار را کنار گذاشت. با این اوصاف عشق به اپرا باعث شد که وی کار بعدی اش را به نام ” یک قطعه ی عاشقانه ” ، در باب یک خواننده ی اپرا مورد نگارش قرار دهد. این رمان در باب خواننده ی اپرایی است که صدایش را از دست داده است. اما این آخرین مقصد برای کین جوان نبود. او پس از آن چندین رمان و داستان دیگر منتشر می کند که همگی به طور مشخص با یک حلقه ی مرکزی و آن هم موسیقی و اپرا مورد نگارش قرار گرفته اند. وی همچنین سالیان بسیاری را با ایده ی طرح حمایت از نویسندگان و حقوق کپی رایت در آمریکا سپری کرد و سعی کرد که مبارزات بسیاری را دراین زمینه به منصه ی ظهور بگذارد که متاسفانه از او حمایت نشد و وی آن برنامه را به کل کنار گذاشت.

کین در سال ۱۹۱۹ با ” مری کلاف” ازدواج کرد. اما این ازدواج به سرانجام خوشی نرسید و به طلاق انجامید. مدت زیادی از طلاقش نگذشته بود که با دختری دیگر به نام الینا ازدواج نمود. کین هیچوقت فرزندی از خود نداشت ، اما به دو فرزندی که الینا از ازدواج سابق خود داشت بسیار احترام می گذاشت و آن ها را دوست داشت و به آن ها نزدیک بود. در سال ۱۹۴۴ ، کین سومین ازدواجش را با یکی از بازیگران مطرح سینما به نام ” آیلین پرینگل ” به ثمر می رساند.اما هنوز دو سال از ازدواجشان نگذشته بود که به دلیل عدم تفاهم از یکدیگر طلاق می گیرند. کین آخرین و چهارمین ازدواجش را با فلورانس مکبث صورت میدهد که تا آخرین لحظات عمر خویش با او بود و او را دوست می داشت. کین تا سن ۸۵ سالگی همچنان می نوشت. او کتاب های بسیاری را از دهه ی ۴۰ شروع به نشر کرد اما هیچکدام به اندازه ای که نخستین کتاب های او فروش رفتند و او را به شهرت رساندند ، فروش نرفت و با اقبال نیز مواجه نشد. کین در سال ۱۹۶۶ برای همیشه دنیا را ترک گفت.

آثار

  • پستچی همیشه دوبار زنگ می زند
  • پاداش دو برابر
  • یک قطعه ی عاشقانه
  • مردان متعصب
  • زنان پر گناه
  • همسران جادویی
  • پایان رنگین کمان
  • میلدرد پیرس

شاید این ها را هم دوست داشته باشید

تصویر نویسنده آموزش نویسندگی

نویسنده   : محمدرضا تیموری

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *