لویی آراگون
 • لویی آراگون تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است .

  در پس هر فراز و فرود این دشت ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند .

  زندگینامه لویی آراگون : مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند .

  در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته  است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان .

  قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این هم صحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم .

  در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” لویی آنداریو” ، نویسنده  ی فرانسوی و خالق اثر جاودانه “نامه های تیرباران” را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند .

  لویی آراگون

  زندگینامه لویی آراگون

  لویی آراگون که به نام ادبی لویی آراگون مشهور است ، در ۳ اکتبر سال ۱۸۹۸ ، در شهر پاریس دیده به جهان گشود .

  پدرش یکی از کارمندان عالی رتبه ی جمهوری سوم فرانسه بود. اما با این اوصاف که جایگاه خوبی نیز به لحاظ زندگی داشته است ، به هیچ وجه مهر پدری در فرزند خویش نداشت و نهایت نیز فرزند خود یعنی لویی آراگون، را به فرزندی نپذیرفت و لویی برای سالها با مادر و مادر بزرگش زندگی کرد و پیش آن ها بزرگ شد. وی در سال ۱۹۱۶ بود که با نمرات بسیار عالی به دانشکده پزشکی وارد شد .

  مطلب پیشنهادی : قانون جذب

  مطلب پیشنهادی : کلیپ انگیزشی

  مطلب پیشنهادی : هدف چیست

  اما حدودا سه سال بعد بود که به سربازی رفت و همان جا نیز بود که با یکی از دوستان خویش آشنا شد که آندره برتون نام داشت .

  این دوستی باعث شد که لویی آنداریو به سمت و سوی نویسندگی سوق پیدا کند و بعد نیز در سال ۱۹۲۰ به کلی دست از پزشکی کشید و نویسندگی را به عنوان کار خویش برگزید .

  این اتفاق در ده سال بعد از رهایی پزشکی به عضویت کانون نویسندگان مسکو ، ختم شد . البته این دوستی با برتون آنچنان هم ماندگار نشد ، چرا که آراگون به یکی از محکومین اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد و این مسیله بین این دوست یک اختلاف و جدایی را به بار آورد. آراگون کودکی باهوش ، جسور و خارق العاده خلاق بود و در جوانی بر اساس یک تفکر ذاتی که در دورن او نفهته بود، به نهضت پرهیاهوی داداییسم کشاند که البته نتیجه ی نا امیدی و رنج های ناشی از بی نظمی ها و گرفتاری های پس از جنگ جهانی اول بود .

  لویی آراگون پس از شکست داداییسم از بنیانگذاران مکتب سورریالیسم Surrealism گشت ک به طور رسمی در ۱۹۲۳ تشکیل شد و بیانیه آن در ۱۹۲۴ انتشار یافت. مکتب سورریالیسم بر اساس تجلی ضمیر نا هوشیار و نگارش خود به خود و عدم پایبندی به قیود اخلاقی و زیبایی شناسی بنا نهاده شده بود .

  آراگون در ۱۹۲۴ کتاب موجی از رؤیاها را انتشار داد که در آن به جستجوی تنهایی رفته و همه چیز را به سرحد شگفتی و خلاف عادات و رسوم کشانده بود. کتاب دهقان پاریسی که در سال ۱۹۲۶به چاپ رسیده است ، گزارشی است از دو چشم انداز شهر : یکی محله قدیم اپرا و دیگر بوت شومون ،که توصیف مناظر این دو محله، از دنیای هیجان انگیز و افسار گسیخته خیال بیرون جهیده است .

  قلم نیرومند آراگون به همه مناظر رنگ تازه بخشیده و آن را به صورت واقعیتی برتر از معمول در آورده است.این کتاب توانست موفقیت های بسیاری کسب کند. چرا که یکی از برتری هایی که قلم آراگون داشت ، آن بود که قواعد را در هم شکسته بود و ادبیات فرانسه نیز در آن زمان درگیر یک ابتذال ادبی و همچنین یک فرسودگی نوشتاری بود و آراگون توانست از این موقعی با استفاده از خلاقیت درونی اش بیشترین بهره را ببرد .

  در ۱۹۲۸ رساله ای در باره شیوه نگارش انتشار داد . این کار او به جریت یکی از کارهای انقلابی در زمینه ی آموزش نویسندگی بوده است .

  در آن دوره از تاریخ ادبیات فرانسه اگر مطالعه ای داشته باشید به این نکته دست خواهید یافت که به چه میزان نویسندگی یک هنر و یک مهارت جدای از مردم شناخته می شده است و کسی که نویسندگی را بر می گزیده است به چه اندازه با مردم فاصله می گرفته .

  این کار آراگون باعث شد که نویسندگی به میان مردم بیاید و مردم نیز از نویسندگی و رازهای آن و همچنین مبانی آن درس آموزی کنند و با آن آشنا شوند و به طبع از آن بهره ی کافی را ببرند .

  البته همیشه میان این که آیا این دست از آثار در جوامع ادبی فرسوده مورد اقبال بوده است یا نه گفتگو های بسیاری موجود است ، اما به جریت می توان گفت که این اثر توانست رنگی تازه به آموزش نویسندگی در جامعه ی آن زمان محیط زندگی آراگون داشته باشد .

  لویی آراگون پس از اینکه چند اثر از خود به چاپ رساند. وارد دوره ای جدید از نویسندگی شد .

  لحن لویی آنداریو در آثار این دوره گستاخانه تر و طنز آمیزتر از گذشته است و نسبت به امور واقعی زندگی عصیان آمیز تر نگاه کرده است و دیدش را گسترده تر کرده است . آنچه به شیوه عقلانی و اخلاقی نوشته شده، در آثار این دوره مورد حمله شدید آراگون قرار گرفته است .

  لویی آراگون در ۱۹۳۰ به شوروی سفر کرد تا در کنگره نویسندگان که در شهر خارکوف برپا می شد، شرکت کند. در بازگشت به پاریس با صراحت بسیار خود را طرفدار کمونیسم و علاقه مند به مسایل مربوط به انقلاب روسیه معرفی کرد و هر نوع ادعای «تغییر مشی زندگی» را تنها از این راه مورد تأیید قرارداد .

  پس از آن، از دوستان سورریالیست گسیخت و به شیوه تفکر خود واگذاردشان. در شعر هودا لورالا حماسه صنعتی روسیه شوروی را ستود. اشعار آراگون در سبک سورریالیست در دیوان های آتش شادی که در سال ۱۹۱۹ به چاپ رسید و نهضت مداوم ۱۹۲۱ – ۱۹۲۴کار نوشتنش طول کشید ، فراهم آمده است .

  رمان ناقوس های شهر بال در ۱۹۳۴ انتشار یافت و محله های زیبا در ۱۹۳۶انتشار یافت. این رمان توانست تصویری از زندگی در شهر پاریس را به نمایش بگذارد .

  لویی آراگون با این کتاب خود را به زمره ی نویسندگان اجتماعی پیوند داد. در واقع آراگون همیشه سبک تفکر خود را داشت و گاه گاه به هر آنچه که دغدغه مند می شد ، واکنش نشان میداد. اما این اثر به همگان ثابت کرد که آراگون به چه میزان دغدغه ی اجتماعی دارد و حال و روز نوشته هایش به چه میزان با مفهوم اجتماع و جامعه گره خورده است .

  آراگون در این کتابها که در زمینه مخالفت با سیاست فرانسه قبل از جنگ جهانی اول نوشته شده است، همه چیز را از نقطه نظر عقاید مارکسیستی مورد توجه قرار داده، از فساد طبقه سرمایه دار سخن گفته و سرنوشت فرد را مطیع حوادث غم انگیز تاریخ دانسته است .

  پس از آن کتابی چاپ می کند ، تحت عنوان داستان مسافران دلیجان که خاطراتی از دوره کودکی آراگون را در بر دارد. در دوره اشغال فرانسه به وسیله ارتش هیتلر، احساس میهن پرستی در آراگون جای همه چیز را گرفت، پس به نهضت مقاومت پیوست و به مبارزه های زیر زمینی پرداخت .

  از آن پس اشعار سورریالیستی آراگون به فنون نیوکلاسیکی نزدیک و از قافیه و نکته های معانی و بیان برخوردار شد و به منابع اشعار سنتی قرون وسطایی و عامه پسند باز گشت. شعر شکسته دل۱۹۴۱، گاه احساس درونی او و گاه رنجها و امید های مشترک انسانی و اجتماعی و میهن پرستانه را بیان می کند .

  اشعار میهنی لویی آنداریو با عنوان موزهی گرون و دیان فرانسوی میان سال های ۱۹۴۲ و ۱۹۴۴ پیامی بود، از پشت پرده به هنگام نهضت مقاومت .

  پس از آن آراگون یک سلسله اشعار به نام همسر شاعر رمان نویسش السا تریوله انتشار داد که رنگ تغزل داشت از آن جمله است :

  چشمان السا (۱۹۴۲)، السا  و دیوانه السا. وجود السا الهام بخش او در اشعار دیگر نیز بوده است مانند :

  چشمان وخاطره ، قافله های من ۱۹۵۴، رمان ناتمام و شاعران آخرین اثر او در این زمینه بود .

  آراگون از ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۱ چندین کتاب با عنوان کمونیستها انتشار داده و در آثار این دوره به دنیای واقعی و اشتراک منافع انسانی باز گشته است، چه در خط سیر انقلابی، چه در افکار و الهامات عاشقانه .

  آثار منثور آراگون نیز بیشتر حالت شعر دارد مانند رمان ناتمام که نوعی نغمه عاشقانه است. وی در ۲۳ دسامبر ۱۹۸۲ برای همیشه زمین را بدرود گفت .

  آثار لویی آراگون

  • ماجراهای تلماک
  • زارع پاریس
  • محله های زیبا
  • مهبل ایرن
  • محله‌های زیبا
  • مسافرین سلطنتی
  • اورلین
  • هفته مقدس
  • هانری ماتیس
  • ماجراهای ژان فوتر لا بیت
  • السا : مجموعه آثار عاشقانه
  • نامه های تیر باران
  • یادگار شهیدان
  • هفته مقدس

  مروری بر آثار لویی آراگون

  لویی آندرایو آراگون شاعری با احساس و قدرت مند در عرصه ی خلق قاب های شاعرانه بود. در ادامه یکی از اشعار ناب او را با یکدیگر مطالعه می کنیم :

  زندگی من از روزی آغاز شد

  که تو را دیدم

  و بازوانت، راه دهشتناک جنون را

  بر من سد کرد

  و تو سرزمینی را نشانم دادی

  که در آن تنها بذر نیکی می‌پاشند

  تو از قلب پریشانی آمدی

  تا تسکین دهی تب و دردم را

  و من درختی بودم که در جشن انگشتانت

  می‌سوختم از اشتیاق

  من از لب‌های تو متولد شده‌ام

  و زندگی‌ام از تو آغاز می‌شود.

  شاید این ها را هم دوست داشته باشید

  استاد تیموری

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *