مروری بر زندگینامه میگل آنخل استوریاس ، به همراه لیست آثار و شرحی بر افکار و اندیشه هایش

استوریاس
 • زندگینامه استوریاس تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است .

  در پس هر فراز و فرود این دشت ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند .

  زندگینامه استوریاس : مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند .

  در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته  است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان .

  مطلب پیشنهادی : قانون جذب

  مطلب پیشنهادی : کلیپ انگیزشی

  مطلب پیشنهادی : هدف چیست

  قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این همصحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم.در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” میگل آنخل استوریاس ” ، نویسنده و شاعر گواتمالایی و خالق اثر جاودانه “آقای رییس جمهور” را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند.

  استوریاس

  زندگینامه استوریاس

  میگل آنخل استوریاس نویسنده و شاعر گواتمالایی ، در ۱۹ اکتبر ۱۸۹۹ دیده به جهان گشود .

  او یکی از جریان سازان و ارزنده ترین نویسندگان و شاعران آمریکای جنوبی است. بنا بر آنچه که از زندگی او گفته اند ، در خانواده ای بازرگان به دنیا آمد.این مسئله باعث شد که وی دوران کودکی و نوجوانی خود را به بهترین شکل ممکن سپری کند .

  او در دوره ی کودکی با ادبیات آشنا شد و تعدادی معدود از آثار ادبی دنیا را مورد مطالعه قرار داد تا اینکه به دانشگاه رفت و در آنجا شرایطی جدید و طلایی را در درک ادبیات حاصل کرد. او در دانشگاه حقوق خواند و در این حوزه تا مقطع دکترا نیز پیش رفت .

  پس از اینکه در دانشگاه فارغ التحصیل شد ، به دانشگاه سوربون فرانسه رفت و در رشته ی نژاد شناسی به تحصیل پرداخت. در ۱۹۳۰ ، در شهر مادرید بود که کتاب افسانه های گواتمالا را به چاپ رساند .

  این کتاب سعی بر آن داشت که در خلال یک سری از داستان های رایج ، افسانه های سرزمین نویسنده را به مردم بشناسد. در واقع تلاشی که استوریاس در این زمینه صورت داد بر روی یک قضیه ی فرهنگی  متمرکز بود .

  او تمام تلاش خود را کرد تا که شرایطی فراهم کند که از طریق آن مردم جهان با توجه به ساختار ادبیات داستانی بهترین آشنایی را با فرهنگ و رسوم زادگاه او بدست آورند. این کتاب بعد از اینکه به چاپ رسید ، با پیروزی و اقبال یسیار زیادی روبرو شد .

  چرا که گویی این کتاب پرچمی بود برای آمریکای لاتین که می توانست فرهنگ آنان را به جهان عرضه کند. این کتاب به حدی دارای شهرت جهانی شد که پل والری بر روی آن یک مقدمه ی بسیار فصیح بر روی آن نوشت .

  وی پس از نوشتن کتاب نخست ، بر آن شد که کتاب دیگری با قلم بسیار روان خود بنویسید. او کتاب آقای رییس جمهور را منتشر کرد. کتاب آقای رییس جمهور از نگاه منتقدین ادبی جهان ، شاهکار این نویسنده به حساب می آید. این کتاب به حدی سر و صدا کرد که از توزیع و پخش ان در گواتمالا جلوگیری شد و پس از مدتی نیز خود این نویسنده در گواتمالا ممنوع النشر شد .

  آنچه که مخاطب در این کتاب با آن روبرو می شود ، تصویری تمام نما از یک حکومت استبدادی توسط کابررا ، رییس جمهور وقت کشور گواتمالا در طول سال های ۱۸۹۸ تا ۱۹۲۰ بوده است. در واقع پیرنگ  متحد المرکز این داستان بر روی این رییس جمهور که در تمام این سالها با یک استبداد و بی رحمی بر گواتمالا حکومت کرد .

  یکی از ویژگی هایی که این کتاب داشت ، ذکر این نکته بود که استوریاس ، توانست ، واقعیت زندگی مردم را با سبکی شاعرانه در هم بیامیزد و اثری خلق کند که منتقد رفتارهای استبدادی و غیر انسانی و غیر اخلاقی حکومت با مردم باشد .

  آنچه که برای استوریاس از اهمیت بسیار بالایی در این کتاب برخوردار بود ، ذکر این نکته بود که استوریاس ، مرکز توجه را بر روی قشر ضعیف گذاشته بود. در واقع او به این نکته فکر می کرد که اگر حکومتی روی کار می آید ، نباید میان قشر ثروت مند و یا متمول ، فرقی با بومیان بگذارد.این مسئله به شدت این نویسنده را مورد آزار قرار میدهد و این شد که وی با این کتاب سعی کرد که نقشی از جامعه ی خود را به درون این کتاب بیاورد .

  این یکی از ویژگی های نویسندگان موفق در سطح دنیا می باشد که بتوانند احتماع خود را به بهترین شکل ممکن به تصویر بکشند و آن را در قالب یک اثر ادبی به دست مردم برسانند .

  علاوه بر این منتقدین ادبی یک ویژگی دیگر از این کتاب را نیز مدام مورد توجه قرار می دهند و آن ذکر این نکته است که نویسنده ی این کتاب باز هم به طرقی که در کتاب اولش به آن پرداخت ، آداب و رسوم بومی ها را به تصویر می کشد .

  گویی یک باور درونی در استوریاس مبنی بر این قضیه وجود داشته است که نشان دادن و قاب کردن آداب مردم ، همیشه یکی از وظیفه ها و رسالت های او در نوشتن باشد. این کتاب در سال ۱۹۴۶ در مکزیک و بعد هم در آرژانتین به چاپ رسید. اما زمانی این کتاب به شهرتی جهان یرسید که در فرانسه چاپ شد .

  چاپ شدن این کتاب در فرانسه برای او جایزه های ادبی فراوانی را به همراه داشت ، از جمله این که وی توانست جایزه ی ادبی بهترین رمان خارجی را نیز به دست بیاورد. بعد از موفقیت های بی شمار کتاب آقای رییس جمهور ، همه منتظر کتاب دیگری از استوریاس بودند که وی کتاب مردان ذرت را منتشر کرد. تمرکز اصلی نویسنده در این کتاب ، افسانه های کشورش بود .

  این بار نیز استوریاس با همان شیوه ی سنت گرایی و ذکر افسانه ها که رسالت نوشته های او بود ، دست به نوشتار یک کتاب زد ، اما بعد ، مسئله این است که وی این بار نقشی از مدرنیته را در آن وارد کرد. او تصمیم گرفت که افسانه های کشورش را با زندگی روزمره مردم ، خصوصا دهقانان در هم بیامیزد و آن را به فضای بکر جغرافیایش ببرد .

  نام کتاب هم به این دلیل انتخاب شده است که بنا بر آنچه که کتاب می گوید ، ذرت برای مردمان دهفان همیشه مقدس بوده است و آنها بر این باور بوده اند که ذرت هدیه ای آسمانی برای زندگی آن هاست و نویسنده در این کتاب غارت رفتن ذرت ها را نمادی از زورگویی ها و تجاوز دیده و آن را به استعمار مرتبط کرده است .

  اگر بخواهیم گذری به این کتاب داشته باشیم باید بگوییم که این کتاب ماجرای به غارت رفتن ذرت های دهقانان است. اما دهقانان پس از اینکه به درکی از این زورگویی می رسند بر علیه زورگویان شورش می کنند و در جنگل آنها را به کمک نیروهای جادویی به هلاکت می رسانند. این کتاب از نگاه منتقدین ادبی ، یک نوع روایت صادقانه از زندگی مردم دهقان در گواتمالا است. آستوریاس پس از سالها موفقیت در عرصه ی نویسندگی وارد مرتبه ی مدیریت شد .

  او سالها به عنوان سر دبیر روزنامه های ادبی فعالیت کرد و بعد از آن نیز در سال ۱۹۴۲ ، تصمیم گرفت که به نمایندگی مجلس شورا بپیوندد و در این راه نیز منتخب مردم گردید و به ماموریت های سیاسی دست زد .

  او هیچگاه نویسندگی را رها نکرد. بلکه در همین دوره و در دوره ای که فعالیت های سیاسی می کرد ، سه کتاب به نام گردباد ، پاپ سبز و چشمان بازمانده گورگان را به جاپ رسانید. این کارها یکی از متقاوت ترین کارهایی بود که او به عرصه ی چاپ رسانیده بود و از مشهور ترین داستان های او بود.اما با این اوصاف همچنان زندگی دهقانان در معرض توجه بود و رسالت او که ذکر فرهنگ و آداب آنان بود همچنان در کتاب او دیده می شد .

  آستوریاس در سال ۱۹۴۶ بود که به سمت وابسته فرهنگی در سفارت بلژیک مشغول به کار شد و بعد از آن هم به فرانسه و آرژانتین رفت. اما بعد ، در آرژانتین که اقامت داشت ، کتابی را نوشت به نام تعطیلات گواتمالا که بسیار مورد اقبال قرار گرفت. داستان برکه و گدا و زنی دو رگه نیز از جمله فعالیت های او در همین سالها بود. از سال ۱۹۶۶ وی سفیر کشور خود در پاریس بود و جایزه صلح لنین را نیز به دلیل فعالیت های گسترده ای که در راستای پیوند فرهنگ ها و ترویج صلح انجام داده بود ، کسب کرد .

  او علاوه بر نویسندگی چندین دیوان شعر نیز دارد. این دیوان ها هر کدام از بهترین اشعار آمریکای جنوبی را شامل می شوند. فضای کتاب های او در دیوان ها ، خیال انگیزی بی حد و حصر و اشاره به فرهنگ ها را شامل می شود. وی کتاب دوشنبه درخشان بهار ، را نیز در همین دوره شاعرانگی به چاپ رساند. اما بعد ، در سال ۱۹۶۷ ، زندگی او با یک تحول و مرحله ی بزرگ مواجه شد و آن اتفاق مبارک دریافت جایزه ی نوبل بود.او توانست به پاس فعالیت های ادبی خود جایزه نوبل ادبیات دریافت کند. این اتفاق یک رویداد و یک افتخار برای آمریکای جنوبی محسوب می شد.

  او پس از اینکه به این درجه از شهرت رسید ، تصمیم گرفت که ساز و کار کارهایش را گسترده تر کند. او عاشق فرهنگ بود و از سوی دیگر دوست داشت که به فرهنگ های مختلف بپردازد. این امر برای او شرایطی فراهم آورد که نمایشگاه از فرهنگ قوم مایا را به تصویر بکشد. او در سال ۱۹۷۰ از کار در سفارت کناره گیری کرد و تصمیم گرفت که فعالیت های ادبی و هنری خود را ادامه دهد. در همین سال او به سمت داوری جشنواره کن مشغول گردید.وی پس از کناره گیری از سمت سفارت ، تلاش کرد که نوشته های ارزنده ای را به جامعه ی مخاطبینش عرضه کند.

  در این راستا ، او کتاب هایی چون جیب بر خدانشناس را نیز به انتشار رساند. آنچه که در این کتاب بعنوان امضای آستوریاس می توانید مشاهده کنید ، سبک ادبی ای است که او برای کارش انتخاب کرده است. او توانست در این سبک و شیوه ی نگارشش که یک رئالیسم جادویی به تمام معنا است را به بهترین شکل ممکن ارائه کند. آخرین رمانی که آستوریاس در زندگی خود به انتشار رساند ، جمعه ی آلام بود که از اقبال بسیاری برخوردار شد. وی در تاریخ ۹ ژوئن ۱۹۷۴ برای همیشه زمین را بدرود گفت.

  آثار استوریاس

  • ساختار یک زندگی جدید
  • افسانه‌های گواتمالا
  • افسانهٔ یک مرد معمولی
  • آواها
  • آقای رئیس‌جمهور
  • سه‌گانهٔ موز
  • بسیار مرتفع
  • مردان ذرت
  • چشمان بازمانده گارگون
  • باد سهمگین

  مروری بر آثار

  آستوریاس کتاب های بسیاری چاپ کرده است ، اما از این بین تنها چند اثر از او در ایران به ترجمه رسیده و منتشر گردیده است. با این اوصاف ، کتاب باد سهمگین یکی از کتاب های پر فروش او در ایران است که در ادامه بخش هایی از آن را با هم می خوانیم :

  • کاشتن یک درخت، مثل داشتن یک پسر … در این جا ما پسرهای زیادی داریم، اما هیچ کدامشان معنای واقعی یک پسر را ندارند، معنایی که باید داشته باشند، تداوم یک شخص، پیشرفت … و همین که ما درختی می کاریم، بدبختانه، آن را برای – تهیه – هیزم قطع می کنیم، و به خاطر زندگی خودمان جنگل را نابود کرده ایم!
  • چرا یه چیزی برای خوابیدن آدم ها اختراع نمی کنند … نومیدی، چیزیه که توی شب می مکیم، مثل یه شیرینی که هر چی قورت می دی تمام نمی شه، برای این که با اومدن شب و تاریکی، کسی که خوابش نمی بره، شب را در دهانش حس می کنه، مثل چیزی که اون رو می سوزونه، و آب دهانش خشک می شه، و بدنش به رعشه می افته.
  • ما ربات هستیم. زندگی را یک ماجرا نمی دونیم، برای این که اگر کوچک ترین تغییری در روش کارمان ایجاد کنیم آن وقت باعث می شود شهرت و موقعیت شغلی مان را از دست بدهیم، و اگه یه رئیس کله گنده هم باشیم، احتمال خطر از دست دادن پول به ما نزدیک تر می شه.

  شاید این ها را هم دوست داشته باشید

  اصول نویسندگی
  استاد تیموری

  نویسنده   : محمدرضا تیموری

  عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

  شاید این مطالب رو هم در حوزه نویسندگی دوست داشته باشید

  آموزش نویسندگی
  صد رمان برتر جهان
  تبلیغ نویسی
  نامه عاشقانه
  دریافت شابک
  انشانویسی
  خاطره نویسی
  قصه کودکانه
  چاپ کتاب

   

  امتیاز بدی، من انرژی می گیرم.شاد باشید و پرانرژی دوست عزیز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.